Od prvního listopadu platí, že každé auto bude muset mít zimní pneumatiky, a to až do konce března. Ovšem zákon je napsaný tak šalamounsky, že zimní pneumatiky nemusí mít auto za předpokladu, že třeba v listopadu bude patnáct stupňů nad nulou. Proto tak mohou vzniknout spory.

Ještě v loňském roce byly na silnicích rozmístěny značky s povinnou zimní výbavou, které jsou však díky novému zákonu, který platí od prvního srpna, zbytečné.

Pneuservisy na Rychnovsku však prozatím s výrazným nárůstem počtu zákazníků nepočítají.

„Žádný pořadník sestavený nemáme, jak lidé přijedou, tak jim pneumatiky vyměníme. Maximálně si musí chvilku počkat,“ řekl pracovník pneuservisu Artomy v Častolovicích Evžen Myšák.

„U nás stojí přezutí jednoho kola sto sedmdesát korun i s vyvážením. Za závaží se doplácí asi padesát korun,“ přiblížil cenu za přezutí pneumatik Myšák.

Na Rychnovsku se však najdou i tací, kteří si vystačí sami. Jako Josef Popelavý z Týniště nad Orlicí. „Já už mám starší vůz, proto se mi nevyplatí nechat měnit pneumatiky v servisu. Navíc mám dvorek se spoustou místa a potřebné náčiní,“ uvedl Popelavý. Podle Myšáka si však více řidičů nechává měnit pneumatiky v servisech.

„Často jezdím na hory, takže se mi to vyplatí. Nechápu řidiče, kteří jezdí do hor na letních. Z Deštného na Zdobnici se to kolikrát nedá vyjet ani na zimních pneumatikách,“ dodal Popelavý.

Někteří řidiči si nechávají vyměnit i třeba jen dvě gumy. „Jsoou i tací zákazníci, kteří si nechávají na některých kolech starší zimní pneumatiky, avšak vždy musí být zimní vzorek na všech čtyřech,“ vysvětlil Eduard David z pneuservisu v Rychnově nad Kněžnou.

Existují i servisy, v ekterých mají akci pro zákazníky, kteří si u nich i nové pneumatiky koupí. „Pokud si u nás zákazník koupí „zimáky“, pak jejich přezutí vyjde o dvě stě korun levněji, než kdyby si přivezl nějaké vlastní,“ řekl David.

Jestli však řidiči nechtějí zaplatit pokutu až do výše dvou tisíc na místě, měli by si raději „zimáky“ přezout včas, protože počasí je nevyzpytatelné a nikdy není jisté, zda se předpověď vyplní.

Jak to vidí odborník

RUDOLF PETŘÍK
vedoucí Dopravního inspektorátu v Rychnově


Řidiči jsou od prvního listopadu povinni mít na kolech zimní pneumatiky, pokud je na silnici souvislá vrstva ledu či sněhu. Dá se však předpokládat, že se řidiči při kontrole budou vymlouvat, že ráno ještě nasněženo nebylo. Řidiči by však měli předvídat, že počasí je proměnlivé a během dne se může změnit.

Pokud někoho chytneme, budeme velmi důslední, protože řidiči pak mnohdy ani nevyjedou malý kopeček a skončí třeba v příkopech a ohrožují i ostatní. Vyhláška zavedla nový termín vhodné počasí. Ta je takto stanovena, protože kdyby třeba v listopadu bylo počasí jaké je v posledních dnech, tak v takovýchto případech řidiči sankciováni nebudou. Snad však v zimě „letňáky“ zmizí.