Lyžaři se dočkali. Na Černé hoře je půl metru sněhu a včera dál přibýval. „Spustili jsme vleky Anděl a Sport 1, oba zhruba v délce 300 metrů. Návštěvníci ale brzy zjistili, že svah je sjízdný až dolů, a tak toho využili,“ potvrdil Petr Hynek ze Ski–areálu Černá hora. Kabinová lanovka se rozjela v sobotu v 9 hodin. „Je tu asi 400 lyžařů,“ dodal před jedenáctou Hynek. Na parkovišti u dolní stanice však auta přibývala. Hodně z Polska, přijeli však i lidé například z Broumovska. „Když sníh jinde není, vydali jsme se sem,“ řekl Jaroslav Rojkovič.

 Příznivých podmínek využili i běžkaři. Pro ně je připraveno 15 kilometrů tras.

Pozadu nezůstali ve Špindlerově Mlýně. V sobotu se lyžovalo ve Skiareálu Stoh.

Sníh však prověřil i silničáře a způsobil komplikace v dopravě. Na Svitavsku stála doprava pod březovským kopcem na silnici I/34 z Brna do Svitav, sníh namrzal a trvalo, než sůl začala působit. Problémy se stoupáním tu měly hlavně kamiony.

Na Jičínsku včera před polednem stála doprava v Sobotce, kde silnici zablokoval kamion s letními pneumatikami. Na mnoha místech v obou krajích hasiči odstraňovali stromy popadané na vozovku a následky desítek havárií. Často vytahovali vozidla zapadlá v příkopě, mezi Rychnovem a Bělou museli zpátky na silnici pomoci i autobusu.

Česko zasypaly přívaly sněhu

O víkendu přišla do Česka zima. Libují si zejména vlekaři a hoteliéři na horách, řidiči a silničáři už méně.
Zatímco v nižších polohách byla na silnicích břečka, ve vyšších naopak až čtyřiceticentimetrové závěje, které místy způsobily dopravní kalamitu. Ve většině krajů proto museli silničáři nasadit do terénu veškerou dostupnou techniku.
Velké problémy způsobili jako obvykle řidiči s auty na letních pneumatikách. Silnice především na horách a v podhůří byly sjízdné jen se sněhovými řetězy.

Náledí způsobilo i dopravní nehody. Ale překvapivě ne tolik, kolik policisté očekávali. „Zatím se nestaly žádné vážné nehody. Zaznamenali jsme pouze pár ťukanců,“ uvedl operační důstojník Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje.
Nebylo to tak ale všude. Na namrzlé silnici u Českých Budějovic nezvládl řízení řidič osobního auta. Náraz do stromu nepřežil, pět spolucestujících záchranáři převezli do nemocnice na ošetření. Jednu ženu musel transportovat s vážnými zraněními do nemocnice vrtulník.
Na namrzlém mostě u Březiny na Boleslavsku se zase srazilo v sobotu večer v řetězové havárii pět aut. „Naštěstí se zranili pouze dva lidé, a to lehce,“ řekl mladoboleslavský policejní mluvčí Ladislav Mareš. Nehoda na několik hodin zablokovala hlavní tah z Liberce do Prahy a řidiči museli po objížďkách. „Některé silnice byly několik hodin zcela nesjízdné, protože je ucpaly spadané stromy, které se kácely pod tíhou sněhu,“ dodal operační důstojník českolipských policistů. Spadlý strom v kolejích zastavil u Semil dokonce i rychlík.
V řadě měst měla problémy i hromadná doprava. V kopci na ústeckou Severní terasu uvízly trolejbusy, lepší to nebylo ani v Brně.
„Se sněhem se potýkáme po celém městě. Nejhorší situace je tradičně v příměstských částech, jako jsou Vinohrady a Kohoutovice. Do příkrých kopců trolejbusy nevyjely,“ řekla ve tři hodiny odpoledne mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová. V Olomouci policisté řešili 19 nehod.
Podobné počasí bude i v následujících dnech. „Tam, kde sníh už je, nějakou dobu vydrží, naopak nižší polohy budou určitě v nejbližších dnech bez sněhu,“ říká meteorolog Josef Hanzlík. Zda bude letošní zima rekordně teplá jako poslední či naopak tuhá a bohatá na sníh jako předloňská, nelze zatím říct. „Ale častěji se stává, že pokud začátek zimy bývá deštivý jako nyní, později bývá srážek méně,“ říká Hanzlík.

Konečně zima, libují si vlekaři

Víkendovou sněhovou nadílku přivítali především vlekaři a hoteliéři. A doufají, že letošní zima jim vynahradí ztráty z loňského roku, kdy mnozí vlekaři dokonce žádali o pomoc od státu. Ale sníh je současně zaskočil, protože tak brzký začátek sezony většina z nich nečekala.
Stovky lidí tak vyjely do hor marně. Například na Krušnohorsku až na jedinou výjimku lyžařské vleky zatím stojí. „Sice jsme si museli sjezdovky vyšlápnout po svých, ale zajezdili jsme si skvěle,“ zhodnotil zážitky jeden ze snowboardistů.
Vlekaři slibují, že příští víkend už vleky pojedou. Provozovatelé lyžařských areálů se shodují na jednom. Pokud vydrží počasí, chtějí vleky spustit co nejdříve. „O víkendu jsme zasněžovali a v týdnu začneme sjezdovky upravovat,“ přislíbil Martin Píša z areálu Klínovec sever.
Také neklidské sjezdovky se rozjedou co možná nejdříve. Jejich úpravě na sklonku minulého týdne bránil fakt, že dojezdová místa v údolí byla bez sněhu. „Alespoň část areálu ale chceme spustit co nejdříve,“ řekl Otakar Štika, předseda TJ Jáchymov.
V Janských Lázních byli lyžaři úspěšnější. Zde se rozjely hned v sobotu ráno dva vleky. Běžkaři měli v Krkonoších na Černé hoře k dispozici asi deset kilometrů upravených tratí, v Horních Mísečkách je asi 15 kilometrů tratí pro bruslení. Další vleky se v Krkonoších rozjedou příští víkend.