Žena regionuCelonárodní soutěž je vyhlašována od roku 2009 a je určena pro všechny ženy, se kterými se denně setkáváme a které mnohdy dosahují jedinečných výsledků nejen ve své profesi, ale aktivně se podílejí i na veřejném životě, tvoří hodnoty, pomáhají ostatním a ještě při tom všem zvládají péči o rodinu.

Tyto ženy se na Vás neusmívají z obálek módních a lifestylových časopisů, nebo je nenajdete v žebříčku nejbohatších a nejúspěšnějších lidí, ale své bohatství mají někde jinde – rozdávají úsměvy a otevírají svá srdce těm, kteří potřebují jejich pomoc a pozornost. Jejich úsilí a činnost mnohdy postávají skromně v koutě, své úspěchy ne vždy ventilují do světa, a tak veřejnost a média o jejich smysluplných aktivitách nemají sebemenší tušení.

O titul Žena regionu se mohou ucházet ženy, kterým se podařilo dosáhnout vynikajících výsledků v jedné ze čtyž následujících kategorií: 1. podnikání, politika a veřejná správa, 2. vzdělávání, věda a výzkum, 3. zdravotnictví a charitativní činnost, 4. umění, kultura a sport.

Kromě oceňované dámy z obce Mokré byly nominovány také místostarostka Rychnova Jana Drejslová, starostka Deštného v Orlických horách Alena Křížová, ale také Jana Křížová, vystudovaná speciální pedagožka, která založila neziskovou organizaci Pferda.

Více se o všech nominovaných dočtete na: www.zenaregionu.cz, kde můžete také hlasovat, a to do 28. března

Dnes si představíme jednu z nich. Jana Křížová žije v Solnici, je vystudovaná speciální pedagožka a již při škole pracovala na částečný úvazek v pražské psychiatrické léčebně v Bohnicích.

V roce 2004 založila neziskovou organizaci Pferda, která se zabývá integrací dospělých osob s mentálním postižením a duševním onemocněním do společnosti.
Inspirací ji byla pražská kavárna, kde pracovali lidé s postižením.
Na Rychnovsku v té době nic podobného nebylo. Občanské sdružení nejprve pořádalo tábory pro lidi s hendikepem a o rok později získalo od města prostory, kde Jana otevřela kavárnu.

Handicapovaní se tu učí pracovat, vnímat pracovní dobu, pravomoci nadřízeného a podobně.
Všechny služby organizace jsou zaměřené na získání práce a samostatného bydlení pro lidi s hendikepem.
Jana Křížová celou dobu organizaci vede a několikrát prokázala, že je ženou na svém místě. Mimo jiné získala organizace Pferda titul Neziskovka roku 2014.