VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žena má až tři úvazky - práci, byt a děti

Rychnovsko - Vrátit se po mateřské dovolení do zaměstnání není pro řadu žen jednoduché. Nejenže je obtížené znovu se vpravit do pracovního zařazení, navíc doma čeká dítě, o které je nutné se dále postarat.

20.3.2008
SDÍLEJ:

ZA STEJNOU PRÁCI MÉNĚ. Plat muže-živitele býval vždy vyšší. Ženy však pobírají často méně peněz i dnes, ačkoliv odvádějí stejné množství práce jako jejich kolegové. Foto: Deník/Adolf Horsinka

„Ani si neumíte představit, jak náročné to je. Mám osmiletou dceru a tříletého syna. Pracuji na normální úvazek, často musím brát i přesčasy, takže čas navíc mi opravdu nezbývá,“ svěřila se Šárka Komárková z Dobrušky.

Poloviční úvazek

Ne všechny maminky se po skončení rodičovské dovolené hned vrhnou zpátky do práce. Matky často upřednostňují práci na poloviční úvazek dokud je dítě menší a nejde třeba do první třídy. U některých zaměstnání to však není možné. Ve velkých firmách se zpřísněným provozem zkrácené úvazky nenabízejí. Například ve Ferodu v Kostelci nad Orlicí pracují matky s malými dětmi stejnou dobu jako všichni osatní zaměstnanci. Výhodou pro ně bývala podniková školka, ale ta byla po revoluci zrušena a přešla pod správu města.

Zjednat si poloviční úvazek na předchozím místě může být další problém. Zaměstnavatel, který je ze zákona povinen matce místo přenechat, ho většinou mění na poloviční.

Tři úvazky naráz

„Poloviční úvazek by se mi taky hodil. Teď v podstatě dělám tři plné úvazky najednou – práci, domácnost a děti,“ smála se Komárková. Nejvíc ji mrzí, že kvůli práci musela upustit od některých výchovných zásad, které si stanovila. „Dřív jsem si slibovala, jak se budu dětem věnovat, že se nebudou dívat na televizi nebo hrát hry na počítači. Teď jsem ráda, když si jednou týdně sednou k videu a já si můžu vyjet alespoň do sauny. Na sebe nemám prakticky žádný čas a že bych si někdy přispala, to taky říct nemůžu,“ dodala Komárková.

Jiné maminky si nedovedou skloubení práce a kariéry představit. „To bych se zhroutila. Mikuláškovi jsou teprve dva a já každý večer padnu do postele jako zabitá. Obdivuji matky, které zvládají s malým dítětem ještě pracovat. Maximum, které jsem schopná udělat já, je několik hodin denně doučování dějepisu nebo češtiny. A i to mi přijde dost náročné,“ vysvětlovala Erika Kovářová z Litic.

#nahled|https://g.denik.cz/33/2e/ftg_infografika_zamestnani_zeny200308_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/33/2e/ftg_infografika_zamestnani_zeny200308.jpg|INFOGRAFIKA Rychnovský deník#

LUCIE KUDLÁČKOVÁ

20.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

NOVÝ DOPRAVNÍ TERMINÁL postaví hned vedle vlakového nádraží. Co bude se stávajícím nevyhovujícím autobusovým nádražím, které stojí jen o pár metrů vedle je zatím ve hvězdách.

Bagr už hrábl do země, terminál pro autobusy bude příští rok

Březhradští se odvolali proti nebezpečné čističce

Hradec Králové - Spolek Zdravý a bezpečný Březhrad se odvolal proti povolení k provozu chemické čistírny odpadních vod v areálu bývalé březhradské Salmy.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Rybám uškodili predátoři a tuhá zima. Bude jich méně

Královéhradecko - Rybníky postupně vydávají svá šupinatá bohatství. Výlovy jsou v plném proudu a rybáři postupně hodnotí výsledky. Na ty závěrečné je ještě brzy, ale už teď je zřejmé, že se někde na celkovém množství ryb podepsala tuhá zima. Škodili také predátoři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení