Jiří Petr z rodinné farmy Paseky v podhůří Orlických hor tvrdí, že není všem dnům konec, ještě se prý uvidí. Problém s hraboši v podhůří nemají, spíše jim škodí lišky a káňata.

„Vždycky bylo sedm suchých a sedm mokrých let. Suchej rok škody nenadělá, to spíš ten mokrý,“ poučuje nás zdejší hospodář.

Kvůli teplému počasí očekává na polích zvýšený výskyt chorob, první příznaky vykazují ozimé ječmeny, které žloutnou.

Mírná zima nahrává hrabošům

Hodnocení průběhu zimy pokládá za předčasné Radomír Kvapil, agronom Agra Slatiny, jednoho z největších zemědělských podniků na Jičínsku. I když pole nepokryla žádná sněhová peřina, vláhy je prý stále stejně. Mírná zima tady ovšem nahrává hrabošům. Podnik ale zatím s hubením hlodavců nepočítá.

Hraboš. Ilustrační foto.
Hraboší pohroma se z Moravy šíří do Čech, riziko škod je obrovské

Zemědělská firma Agro Žlunice na Jičínsku se specializuje nejen na rostlinnou a živočišnou výrobu, ale také na pěstování jablek a švestek a s tím souvisejícího včelařství. V sadech tu mají rozmístěno 75 včelstev. „Včely už přikrmujeme a uvidíme za měsíc, v jaké budou kondici,“ říká Jana Pokorná, ředitelka firmy.

I když chybí sněhová peřina, nemrzne, příroda se zatím neprobouzí. „Za poslední dva dny na Jičínsku spadlo 45 milimetrů srážek, tak je to se zásobou vody o něco lepší. Porosty na polích zatím nevypadají špatně,“ hodnotí stav ozimů.

Předseda Zemědělského družstva Trutnov se sídlem ve Volanově Jan Zuzánek by uvítal razantnější způsob zimy.

Má na mysli pořádnou bílou peřinu. Sníh totiž pomalu odtává a voda zůstává v krajině, zatímco při současném dešti voda odtéká. Svědčí o tom i naplněné koryto řeky Úpy. Domnívá se, že kdyby nyní přišla vyšší vrstva sněhu, ohrozila by plodiny plíseň sněžná.

Ilustrační fotografie.
Lyžařské areály věří po oblevě a dešti v mrazivou pomoc přírody