Z extrémního sucha se příroda po deštivém víkendu nevzpamatovala. Přestože byli zemědělci a zahrádkáři několik dní ušetřeni zalévání, letošní špatnou úrodu to již nezachrání. Plody jsou vlivem nedostatku vláhy velmi drobné a navíc se nyní začínají rozšiřovat plísně. Ty právě v těchto dnech napadají okurky, rajčata a brambory. Kdo včas rostliny neošetří, může se s úrodou předem rozloučit.

Vedro střídá vlhko

„Díky teplu a vlhkosti se začíná šířit spousta chorob a plísní. Pěstitelé by měli co nejdříve začít ošetřovat. Zabrání tím také dalšímu šíření škůdců,“ informoval předseda svazu zahrádkářů v Rychnově nad Kněžnou Josef Helmich. Ostatní choroby jsou již v plném rozvoji. „Také strupovitost na ovoci se letos objevuje v nebývalém rozsahu,“ dodal zahrádkář.

Rozhodující vliv má počasí

„Zhruba před týdnem jsme ošetřili kukuřici před škůdci, kteří ji napadají,“ uvedl agronom Zemědělského družstva v Dobrušce Pavel Felcman. Nejen úrodná půda, ale také počasí má rozhodující vliv na kvalitu sklizně. „Spíše než s chorobami se letos potýkáme s problémy ohledně extrémního počasí. V jarních měsících byla půda zavodněná a přemokřená. Následné slunečné a tropické dny měly za následek její ztvrdnutí. Úroda nám letos uschla takzvaně nastojato,“ dodal agronom Pavel Felcman.