Železniční přejezd u mlékárny a sběrných surovin se brzy stane minulostí. Správa železniční dopravní cesty už má totiž k jeho zrušení souhlas od města Opočna. Pak se už jenom žádost pošle na drážní úřad, který definitivně rozhodne.

„Rozhodli jsme se tak proto, že přejezd je dlouhodobě nepoužívaný. Z jedné strany se dokonce nedá ani přejet. Kdysi totiž jeden ze soukromníků odbagroval část náspu. Nyní se jezdí jenom přes okolní pozemky, protože tam je silnice," vysvětlil David Ježek ze Správy železniční dopravní cesty.

Při rušení se odstraní konstrukce, aby se zamezilo vstupu. Rovněž bude buď obnoven železniční příkop, nebo se na něj naveze fůra hlíny. Také se odstraní dopravní značení.

I podle města se jedná o bezvýznamný přejezd.

„Už „sto let" přes něj žádný vlak nejel. Byla to lokálka do mlékárny. Dnes se přes něj jezdí jenom do sběrny surovin. Jedná se hlavně o to, že přejezd nikdo nebude muset mít v evidenci, dělat na něj revizi a podobně. Takže jsme s jeho zrušením souhlasili," řekl starosta Opočna Štěpán Jelínek, jemuž je vcelku jedno, jestli tam přejezd bude či nikoliv.

„Pokud by tam jednou v budoucnu začal vlak jezdit, což nepředpokládám, zase by se obnovil," dodal starosta.

Rušení přejezdů vůbec není častou záležitostí. David Ježek přiznává, že loni jich bylo v kraji zrušeno pět. Na Rychnovsku prý dokonce asi žádný.

O jejich neplatnosti dříve rozhodoval drážní úřad, nyní všechno řeší Správa železničních dopravních cest přes veřejnou vyhlášku. „Přizvou se všichni účastníci řízení a následně to  pošleme na drážní úřad, který rozhodne. K záležitosti se tak může vyjádřit každý," tvrdí David Ježek.