Data Českého statistického úřadu hovoří jasně. Nejzelenějším městem pod Orlickými horami je Týniště nad Orlicí.

Statistické údaje, které zahrnují součet rozlohy zahrad, ovocných sadů, travnatých porostů a lesních ploch, přisoudily první příčku mezi pěticí největších měst rychnovského okresu právě Týništi.

Město, které má ve svém znaku symbolicky borovici, se rozkládá na bezmála 53 kilometrech čtverečních. A ze 75 procent tvoří jeho rozlohu právě zeleň.

Druhou příčku pak v regionu statistici přisoudili šestitisícovému Kostelci nad Orlicí, kde se zeleň rozprostírá na 57 procentech katastrální výměry obce.

Bronzovou příčku si díky 53 procentům odnáší bezmála pětitisícový Vamberk. Ten se rozkládá na 21 kilometrech čtverečných.

Bramborovou medaili pak získává okresní Rychnov nad Kněžnou, na jehož výměře tvoří zeleň 38 procent.

Zeleň, kam se podíváš. Týniště vévodí (eko)statistice

Okresní statistické prvenství mezi městy na Rychnovsku si Týniště nevysloužilo náhodou. Pod čísly se podepisuje zejména to, že do katastru města spadají i další obce, které obklopují hluboké lesy. Navíc Týniště se již dlouhé léta pyšní přízviskem město v lesích.

„Samozřejmě se snažíme zeleň neustále vylepšovat a doplňovat. Výsadby provádíme i v přilehlých obcích,“ uvedl z Odboru životního prostředí Josef Urbánek s tím, že rutinou města jsou i každoroční výsadby.

Procházejí proměnou

V současné době navíc v Týništi poutá pozornost i revitalizace městského parku u školy, která se provádí i prostřednictvím dotací. Na východním okraji města pak čeká na proměnu les. Ten se brzké budoucnosti promění v lesopark. A má být dalším místem, které bude místní lákat k relaxaci.

Město stráží duby

Okolí, ale i samotné centrum města se též pyšní soliterními památnými stromy. Lesy u Petrovic nad Orlicí například „stráží“ mohutný dub, který patří jak věkem, tak mohutností mezi nejpamátnější stromy v České republice. Poblíž sídliště U Dubu, které navíc po svém „strážci“ nese název, se nalézá další unikátní strom. Ten ovšem pomalu chátrá.
„Daří se mu hůř a hůř. Bohužel se stav stromu stále zhoršuje a v budoucnosti z něj zbude spíše památeční torzo,“ dodal Urbánek.

Vize počítá s náhonem

Dlouhodobější vizí, která by do města poblíž soutoku obou Orlic měla přinést ještě více zeleně, především pak její další zkulturnění, je proměna takzvaného náhonu Alba. Jeho odlehčovací větev vede přes město a právě ji by podle oboru životního prostředí mohla v budoucnosti potkat revitalizace.

„Máme vizi ji převzít od Povodí Labe a zejména u místního parku ji zkulturnit,“ uzavřel Urbánek.

Zeleň tvoří lesy

Není žádným překvapením, že řečí statistických čísel jsou „nejzelenějšími“ obcemi právě ty, které jsou v ústraní velkého rozvoje. Například samotné centrum Orlických hor, Deštné, se pyšní v poměru ke své rozloze 93 procenty zeleně.