Kromě dodávek kvalitního osiva poskytuje služby související s luštěním, skladováním a předosevní přípravou a tempo obnovy lesů zrychluje.

„Semenářský závod má pro obnovu lesů naprosto zásadní význam. Téměř tři čtvrtiny semenného materiálu pro lesy nové generace se zpracovaly právě tady. Ještě nikdy se neobnovovaly lesy takovou rychlostí jako nyní. Řada lesnických odborníků varovala, že pro tak rozsáhlou obnovu porostů nebude dostatek sazenic listnáčů. Proto jsme včas nasadili kapacity pro zajištění semenného materiálu a posílili produkci našeho závodu. Dnes tedy máme dostatek osiva pro všechny a dokážeme zalesňování podstatně urychlit,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Ze stovek tun semenné suroviny jehličnanů i listnáčů, které závod v posledních pěti letech zpracoval, vzejdou stovky milionů sazenic. "Podnik Lesy ČR sází 67 procent listnáčů a 33 procent jehličnanů. Poměr se tak v posledních letech otočil. Letos podnik vysadí rekordních 90 milionů sazenic a zalesní 22 tisíc hektarů, což je historicky největší obnovovaná plocha," upozornila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

U Kosteleckých Horek se převrátil náklaďák
U Kosteleckých Horek se převrátil náklaďák, uniklo z něj 300 litrů nafty

Podnik v reakci na kalamitu významně modernizoval. Od roku 2018 se v Týništi využívají dva boxy na termoterapii žaludů i sušení bukvice. Původní linka zpracovala půl tuny žaludů za směnu, oba termoboxy nyní za stejnou dobu ošetří celkem pět tun. V roce 2019 se začala třídit semena lesních dřevin pomocí optického stroje. Jeho kvality prý lesníci oceňují zejména při výběru naklíčených bukvic. Za hodinu stroj protřídí 150 kilogramů bukvic, tedy asi 1,2 tuny za směnu, což by ručně zvládlo ve stejném čase minimálně 60 lidí. Loni byl navíc v „semenárně“ uveden do provozu mláticí stroj Haldrup. Zpracovává stovky kilogramů semenné suroviny z lípy, habru, akátu nebo javoru. Letos tam kvůli uchování semen listnáčů upravují všech pět pater jižní části skladu semenné suroviny.

„Na Moravě a ve Slezsku se dnes věnujeme nejen zalesňování, ale i opravě lesních cest, o čemž se už mohou lidé sami leckde přesvědčit. Lesy ale obnovujeme v celé republice,“ dodal Vojáček.