„Dva klauni budou provázet hodinovým programem a vždy na scénu uvedou jednotlivá čísla. Žáci také zahrají zhruba patnáctiminutovou pohádku," popisuje učitelka Magdalena Brandová. Školáci budou děti bavit také soutěžemi, chystají se s nimi kreslit a vybarvovat omalovánky.

Vystoupení mělo skvělé ohlasy

Podle pedagožky je program vhodný hlavně pro malé děti předškolního věku. Zdravotní klauni z Opočna si reakci publika už vyzkoušeli na vlastní kůži.

„Abychom věděli, jak bude program působit na děti, odehráli ho žáci před prvňáčky. Všichni byli nadšení, ohlasy byly opravdu moc dobré," popisuje Magdalena Brandová.

Nápad pobavit malé pacienty se podle ní zrodil i díky zkušenosti dvou osmáků, kteří při svém pobytu v nemocnici návštěvu zdravotních klaunů zažili.

„Žáci vědí, že se každému může stát, že se dostane do nemocnice, pro myšlenku potěšit děti se okamžitě nadchli," poznamenává.

Aby osmáci vypadali jako skuteční veselí klauni, potřebují také rekvizity. „Vyrábíme si je sami a chystáme se některé potřebné věci dokoupit," prozrazuje učitelka.

Opočenská škola má s podobnými aktivitami zkušenosti. Zapojila se totiž do akce Extra třída, kdy se školáci snaží změnit a zlepšit život v jejich okolí.

Díky projektu získávají peníze na realizaci svých nápadů, jak pomoci a potěšit druhé. Nynější deváťáci z Opočna se do Extra třídy zapojili už loni.

Loni osmáci potěšili seniory 
v Opočně

Navštěvovali místní domov pečovatelské služby. Se seniory si četli i povídali vznikl mezi nimi přátelský vztah.

„Byli jsme z toho nadšení jak my jako vedení, tak i naši klienti. Moc si žáky pochvalovali," popisuje Jana Čepelková, sociální pracovnice z pečovatelské služby.

Senioři byli podle jejích slov žáky okouzleni již po druhé návštěvě.

„Výstupy neměly chybu. Školáky mohu jen doporučit. Vzpomínáme na ně všichni často a velmi rádi," dodává sociální pracovnice s tím, že podobný přístup a chování mládeže podle ní nejsou v současné době moc obvyklé.

Osmáci se do Rychnova  vypraví již brzy. Podle učitelky Magdaleny Brandové záleží na tom, zda bude v nemocnici dostatek dětských pacientů.