„O tom, že náš kraj patří k těm v průměru nejstarším, jste už možná četli nebo slyšeli. Postupné stárnutí populace logicky přináší to, že přibývá seniorů, kteří kvůli svému zdravotnímu stavu vyžadují nepřetržitou péči. A právě pro tyto klienty připravujeme ve Žďáru nad Orlicí, což je obec mezi Týništěm nad Orlicí a Borohrádkem, novou moderní sociální službu rodinného typu. Domov budou sloužit 24 klientům, o které bude pečovat celkem 13 zaměstnanců,“ informoval Pavel Bulíček.

„V budově vzniknou tři samostatné byty, které se co nejvíce budou podobat běžným domácnostem. Je to důležité, aby se klienti cítili komfortně. Proto budou moci využívat i zahradu nebo takzvanou vzpomínkovou (reminiscenční) místnost. Jde o pokoj vybavený nábytkem a dalšími doplňky z doby mládí klientů. Podobné místnosti pomáhají především klientům s demencí. Samotná novostavba bude moderně vybavena. Například podlaha pokojů bude vybavena speciální technikou monitorování pádu, aby byla zajištěna ochrana ubytovaných,“ zmínil dále Bulíček.

Senzory na pokojích budu hlídat klienty nového bloku v domově pro seniory v Borohrádku.
Inteligentní podlaha v Borohrádku pozná, že senior upadl. Přivolá mu pomoc

Takovouto inteligentní podlahou, která zaznamená i odchod z místnosti, je vybaven i nový pavilon domova pro seniory v Borohrádku, kde byla tato technologická novinka představena poprvé v Česku na podzim roku 2022. Pod běžnou podlahou se ukrývá speciální senzorická vrstva, která klienty 24 hodin denně sleduje. Systém je tu propojený i s osvětlením. Pokud senior vstane a směřuje na záchod, automaticky se rozsvítí světlo nad postelí a na záchodě. Poté se světlo samo zhasne.

Jak funguje chytrá podlaha v Borohrádku, se můžete podívat na videu:

Zdroj: Jiří Fremuth

Jak uvedla na facebooku obce Žďár nad Orlicí starostka Martina Benešová, investičně bude stavbu zajišťovat Královéhradecký kraj: „Dle dostupných informací by aktuálně měla být zhotovena projektová dokumentace a vydáno stavební povolení: „Jako vše - závisí to i na finančních možnostech, ale v současné době se počítá s dokončením stavby v r. 2025 - 2026.“

Klienti by měli bydlet v bezbariérovém domě v celkem ve třech domácnostech. Zároveň budou mít k dispozici společné prostory pro setkávání a celkové provozní propojení objektu. V každé domácnosti bude šest jednolůžkových a jeden dvoulůžkový pokoj, vždy včetně koupelny a toalety. Těchto sedm pokojů bude mít k dispozici společnou obytnou místnost s kuchyňským koutem, z níž bude přímý vstup do zahrady či na terasu. V domácnosti budou vždy dvě bezbariérová WC, koupelna asistovaného mytí a skladové a úklidové prostory. Ve společných prostorách bude pro klienty kromě vstupní haly či výtahu k dispozici také relaxační místnost, „vzpomínková“ místnost či místnost pro ruční práce, dále hygienické zázemí pro návštěvy, ošetřovna a také bezbariérové WC či koupelna asistovaného mytí. /Zdroj: KÚ KHK/

„Na chodbách budou osvětlená vodicí madla a případně i další prvky ke zvýšení ochrany ubytovaných osob. Novostavba bude splňovat přísná kritéria pro dosahování energetických úspor při provozu. Efektivitu v tomto směru zajistí mimo jiné tepelná čerpadla, fotovoltaika či rekuperační systém,“ doplnil Pavel Bulíček.

Počítá se i se zázemím pro zdravotní sestru a s dalšími prostorami pro personál, administrativu, technické zařízení a provoz. Součástí domova budou také venkovní parkovací místa a oplocená zahrada.

Domov bude organizačně spadat pod krajskou příspěvkovou organizaci Domovy na Orlici, která se stará o seniory se sníženou soběstačností, jejichž zdravotní stav vyžaduje pravidelnou (trvalou) odbornou péči. Vznikla v roce 2021 sloučením Domova důchodců Albrechtice nad Orlicí a Domova pro seniory Borohrádek. V Borohrádku kraj následně v roce 2022 rozšířil kapacitu zařízení za téměř 80 milionů korun. Od začátku letošního roku pečují v obou stávajících areálech také o klienty s Alzheimerovou chorobou. /Zdroj: KÚ KHK/

S využitím tiskové zprávy

Mohlo by vás také zajímat: Noční prohlídky v rychnovském zámku s Andreou Kolowrat Krakowskou budou pro Pferdu

Zdroj: Jan Dušek