VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zda bude nový zákon bičem na traviče, ukáží příští měsíce

Rychnovsko – Topnou sezonu zatím doprovázejí příznivé meteorologické podmínky, takže zodpovědné orgány neměly ještě mnoho příležitostí ověřit účinnost nového zákona na ochranu ovzduší. Inverze na sebe ale nemusejí nechat dlouho čekat. Pak bude záležet hlavně na tom, jak pružná bude prováděcí vyhláška.

24.1.2013
SDÍLEJ:

To, jak bude nový zákon účinný, ukáží následující měsíce. Foto: Ilustrační foto: archiv Deníku

„Od začátku sezony jsme  zaznamenali jen dvě stížnosti na kvalitu ovzduší. Vše se ale vysvětlilo, protože sousedé stěžovatelů zatopili vlhkým dřevem. Větší obsah páry okolí považovalo za škodlivé spaliny," řekl Jaroslav Cvejn, který má na rychnovském odboru výstavby  a životního prostředí na starosti právě kvalitu ovzduší.

Pracovníci příslušných odborů se tak mohou věnovat přípravě na uplatňování nového zákona na ochranu ovzduší. „Tato sezona je první  od doby, kdy v platnost vstoupil nový zákon. Je těžké odhadovat, co všechno nám přinese, ale věřím, že ve vztahu k fyzickým osobám nám dá více pravomocí," uvedla Věra Šmídová, vedoucí oddělení životního prostředí v Dobrušce.

Obce s rozšířenou působností měly totiž dosud na svém území v gesci pouze právnické osoby. Nyní k nim přibyly i ty fyzické. Zda ale kontroly v kotelnách nenarazí na neústupnost majitelů, je ve hvězdách.

Pozitivně hodnotí vývoj i na Městském úřadě v Rychnově.  „Ve vztahu k lokálním topeništím považuji za klíčový způsob nakládání s odpady na daném území. Zavedení pravidelných místních poplatků je sice nepopulární, ale hodně příznivý krok. Nikdo totiž není motivován k tomu, aby odpad pálil v kotli," řekl Jaroslav Cvejn.

V nových kotlích všechno pálit nelze

Poznamenal také, že účinným nástrojem, jak eliminovat produkci plastového odpadu, by bylo větší využívání zálohovaných lahví.

Vedle rozptylových podmínek je podle něj nejpodstatnější to, jak kvalitním palivem lidé topí a jakou k tomu používají technologii. Větší tlak by podle něj měl být vyvinut na dovozce nekvalitního uhlí s velkým podílem prachu. „Situace se mění k lepšímu. Díky postupné obměně topenišť již není možné v nových kotlích spalovat všechno. Ke kvalitě vzduchu přispívá také plynofikace," uzavřel Jaroslav Cvejn.

Pracovnice pověřená ochranou ovzduší na Městském úřadě v Kostelci si zatím účinnost nového zákona netroufá odhadovat. S tím starým podle svých slov srovnávat ani nemůže.

„Nastoupila jsem na své místo právě v době, kdy nový zákon nabyl účinnosti. S tím starým jsem tak vůbec nepracovala a těžko mohu srovnávat," řekla Markéta Píčová s tím, že až následující měsíce ukáží, s jakou reakcí majitelů topenišť se kontroloři setkají. Větší zdroje navíc pod svou kontrolu převzal krajský úřad.

Autor: Michal Friček

24.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Počítání volebních hlasů.
16

O vítězi nebylo pochyb. Trpkost prohry okusily TOP 09 a STAN

Novým ředitelem muzea se stal Petr Grulich

Hradec Králové - To, o čem si Hradec povídá už dva týdny, se stalo skutečností. Rada Královéhradeckého kraje schválila novým ředitelem Muzea východních Čech historika z hradecké univerzity Petra Grulicha. Rada ho vybrala ze sedmi adeptů, kteří se o místo ucházeli.

Magnet kola ovládla Javornice

Rychnovsko - Okresní přebor II. třídy ve fotbale: Výhru Ohnišova nad Kosteleckou Lhotou zařídil Jan Macek čtyřmi brankami.

Úspěšní i neúspěšní: Něco končí a něco nového začíná

Královéhradecko - Zatímco ANO získalo ve volbách pět mandátů, zbylé strany, které v hlasování rovněž uspěly, mohou do sněmovny poslat jen po jednom zástupci. Na mnohé známé tváře tak místo nezbylo. Štěstí naopak přálo některým dosud málo známým politikům.

Krajský fotbal: Smutné jubileum. Smiřice zůstaly podesáté bez bodu

Královéhradecko - Krajská fotbalová I. A třída i obě skupiny I. B třídy mají za sebou další soutěžní střetnutí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení