Pondělní ustavující zasedání zastupitelstva města nepřineslo stoprocentní výsledek, při volbě radních totiž nebyl zvolen poslední člen. Do té chvíle však šlo vše hladce. Na další čtyři roky se šéfem stal znovu Petr Hudousek, místostarostou byl zvolen Petr Mareš (oba SNK Na horách doma). Do rady k nim přisednou Šárka Rozsívalová (KDU – ČSL) a Eva Tuhárská (SNK Sdružení pro Rokytnici). Klíčová hlasování proběhla tajně.

Řízení zasedání se ujal Petr Hudousek coby dosavadní starosta. Začalo se nezbytnými záležitostmi. Tajemník městského úřadu například shrnul výsledky voleb a předal zastupitelům osvědčení, ti následně skládali slib, schvalovaly se výsledky voleb i program zasedání. Součástí bylo i přednesení jednacího a volebního řádu při zasedání.

Následovala tajná volba uvolněného starosty. Petr Mareš navrhl stranického kolegu Petra Hudouska, kterému dalo důvěru čtrnáct z patnácti hlasujících zastupitelů. Také volba neuvolněného místostarosty byla bezproblémová. Opět za SNK Na horách doma Vlasta Gallová navrhla Petra Mareše, který získal jedenáct hlasů, dále byl jeden neplatný.

Do pětičlenné rady bylo potřeba zvolit zbývající tři zastupitele. Strany mohly navrhnout své kandidáty, i pro ně se hlasovalo tajně. Lístky vhodilo do urny všech patnáct zastupitelů.

První kolo poslalo do rady Šárku Rozsívalovou a Evu Tuhárskou. O posledním členovi mělo rozhodnout druhé kolo. Nestalo se. Ani tentokrát nikdo nezískal potřebnou nadpoloviční většinu osmi hlasů. Přitom v obou kolech zůstali těsně za zvolením se sedmi hlasy Martin Macák (SNK Sdružení pro Rokytnici) a Jan Morávek (ČSSD).

Nebyli domluvení

Noví radní se proto zatím neujímají svých funkcí, pracovat ještě budou ti původní (Jan Morávek, Jan Fremuth a Zdeňka Horáčková), a to až do zvolení posledního člena, ke kterému by mělo dojít na příštím zasedání naplánovaném na 29. listopadu. „Na pátém radním jsme domluvení nebyli, nechali jsme to na hlasování, takže mě to moc nepřekvapilo. Ale nic se neděje, za čtrnáct dní budeme volbu opakovat. Rada zasedne již v pondělí, součástí budou i noví členové. Na to všechno zákon myslí,“ ohlédl se za průběhem pondělního zasedání znovuzvolený starosta Petr Hudousek.


Právě on bude zastupovat Rokytnici v dobrovolných svazcích obcí, kterými jsou region Orlické hory a mikroregion Rychnovsko. V minulosti tomu bylo také tak, že na valných hromadách zastupoval město právě starosta. Návrh podpořilo čtrnáct zastupitelů, jeden se hlasování zdržel.

Určí ostatní členy

Předsedové a členové finančního výboru se budou volit stejně tak jako zbývající člen rady na příštím zasedání. Určovat se budou také členové dozorčí rady některých společností. Každopádně lze konstatovat to nejpodstatnější, že Petr Hudousek obhájil post starosty města. „Zbývající složení rady bylo prakticky dohodnuté. Nicméně nejen mě čekají další čtyři roky perné práce. Před námi jsou některá zásadní rozhodnutí především v investicích, takže rozhodně bude o čem jednat,“ doplnil Hudousek.

V říjnových volbách do zastupitelstev měst a obcí SNK Na horách doma připadly čtyři mandáty stejně tak jako SNK Sdružení pro Rokytnici. Další tři strany získaly po dvou mandátech, jeden zbyl na komunisty.

Kdo bude radním?

Starosta:
Petr Hudousek

Místostarosta:
Petr Mareš (neuv.)

Členové rady:
Šárka Rozsívalová
Eva Tuhárská
(zbývající bude zvolen(a) 29. 11.)