Pakliže jste v sobotu dopoledne projížděli Přepychami a zastavil vás vodník, smrtka nebo několik dalších rozličných postav, rozřešení zápletky je jednoduché. V obci se po dlouhých šedesáti letech konal masopust, který dokresloval také průvod maškar.

Je pozoruhodné, že Přepyšským chyběl v minulosti tradiční masopust desítky let. Proto bylo zajímavým krokem tuto akci oprášit. Vysvětlení není tak složité. „Před rokem jsme založili občanské sdružení ProPřepychy, které si dalo za cíl, a má to i ve stanovách, že bude připomínat historii obce a podporovat kulturní a společenský život v ní, a tak dál. Během toho roku jsme již měli několik úspěšných akcí. Podíleli jsme se i na organizaci charitativního turnaje televize RTA. V zimě jsme dělali zpívání u kostela s živými obrazy a koledami, vydali jsme turistické známky,“ přiblížil jednatel sdružení Vladimír Zdeněk.

Sdružení je aktivní

A pokračoval: „Pro letošní rok je masopust první plánovanou akcí. Sice jsou spory, že tu v roce 1967 nějaký pokus byl, ale dlouhodobá tradice byla skutečně až před těmi asi šedesáti lety. Dál nás letos čeká další festival dechových orchestrů, další turnaj, plánujeme i tématicky zaměřený ples, třeba na třicátá léta. Připomínat chceme i osudy zajímavých stavení a další věci v nové rubrice ve zpravodaji, aby i ti mladší věděli, odkud jsou.“ Na pořádání sobotní akce se podíleli také členové místního sboru dobrovolných hasičů.

Jen stěží lze označit nějaké konkrétní specifikum, které se při masopustu v Přepychách po mnoha letech stále dodržovalo. „Abych pravdu řekl, tak protože tu už prakticky žádný pamětník nebyl, sedli jsme k internetu a stáhli jsme si všechny zvyklosti. Fakt je, že v každém kraji je to jiné, přímé specifikum není. Pojali jsme to podle všeho, co se nám tak nějak zdálo, a podle vlastních možností, které jsme měli, protože jsme organizace, která je závislá na dotaci nebo sponzorském daru, žádné příspěvky neplatíme. Uvidíme, jak na tom budeme ekonomicky v dalším roce, podle toho bychom mohli něco investovat směrem ke vzdělání či kultuře,“ líčil Zdeněk.

Centrem masopustního veselí byla přepyšská hasičská zbrojnice, pochopitelně pomineme-li průvod masek čítající odhadem třicet hlav, který procházel obcí. „Ráno jsme měli hektický nástup, protože v našich podmínkách to bylo trochu komplikované, ale zvládli jsme to. Poté, co nám starosta dal souhlas k bujarému veselí, průvod se vydal po dané topografické linii. Když jsem to byl kontrolovat, tak zatím moc daleko nedošli,“ rozesmál se jednatel občanského sdružení.

Postrádali sál

O sobotním večeru se pak všichni sešli znovu ve zbrojnici, aby přátelsky poseděli. „V obci je problém s tím, že nemáme pořádný sál. Je tu solidní hospoda, kde sice je, ale malý. To nám chybí, k masopustu veselice patří,“ dodal Zdeněk.

Nedílnou součástí každého masopustu je také charakteristické občerstvení. Ani v Přepychách nebyli hosté o tradiční pokrmy ošizeni. „Hygienické záležitosti jsou komplikované. Původní myšlenka byla, že uděláme pravou zabijačku, tak trochu ladovsky laděnou, i když bez sněhu, ale zjistili jsme, že to potřebuje také určité zázemí. Nakonec jsme přes předsedu sdružení sehnali kontakt na zemědělské družstvo, které má svoji výrobu. Poslali nám ochutnávku a na schůzi s hasiči jsme odsouhlasili, že je to kvalitní,“ vyprávěl jednatel občanského sdružení ProPřepychy. Jitrnice, prejt, kroupy, polévka, ovar s ručně strouhaným křenem, koblížky napečené zdejšími ženami. Skutečně bylo z čeho vybírat, nechyběly ani nápoje lidové či nealkoholické. „Co jsem koukal, jde to docela na odbyt, takže s výběrem dodavatele jsme se zjevně trefili,“ těšilo jednoho z organizátorů.

Lidmi se to v sobotu okolo hasičské zbrojnice jen hemžilo, proto asi leckoho napadla myšlenka, že by v Přepychách mohlo dojít k obnovení masopustní tradice. „Po skončení vše vyhodnotíme, nicméně bychom byli rádi, kdyby tradice pokračovala. Ale vždycky je to závislé na tom, aby bylo dost lidí, kteří jen nekritizují a přiloží ruku k dílu. Organizace na vesnici bývá složitá,“ dodal Vladimír Zdeněk.