Cestování za splněním snu Jirky mladšího zaměstnává celou rodinu. Jak vyšlo 17. prosince v Rychnovském deníku, Márovi byli tou dobou již na cestě za novým dobrodružstvím. Jejich cesta kolem Austrálie se stala skutečností, ale nyní se blíží pomalu, jako všechno, ke konci.

Márovi posílají z cesty průběžně zprávy a fotografie. Už z nich je patrné, že je to cesta plná zážitků ze světa na druhé straně zeměkoule, nových informací a nových přátelství.

A tak vás můžeme krátce seznámit s průběhem cesty a přidat pár fotografií tak, jak Jiří Mára píše své zážitky z cest…

Po trase Vídeň-Zurich-Soul-Sydney jsme dorazili k protinožcům. Hned první den jsme navštívili nejzajímavější místa největšího australského města. Díky olympijským hrám zdejší Operu i Harbour bridge jistě každý zná. Na druhou nejvyšší stavbu jižní polokoule jsme pochopitelně vystoupali, pohled shora si přece nenecháme ujít.

Druhý den jsme vyrazili směrem na sever a pěkně zblízka jsme poznávali některá z typických australských zvířat. Dostali jsme se na nejvýchodnější místo Austrálie Cape Byron s krásným bílým majákem a ještě úžasnějšími plážemi. Dokonce jsme se koupali v moři. Je to pro nás neobvyklé, většinou se jen ženeme za zážitky, ale tady nešlo odolat.

Další den jsme si pro velké nadšení koupačku zopakovali. Velmi zajímavá byla i procházka po třetím největším městě Austrálie Brisbane a měli jsme dokonce českého průvodce Honzu.

Dojeli jsme do nejvýznamnějšího města na severovýchodě Cairns. Bydlíme u Australanů doma. Jen jsme vyřídili jeden vánoční pozdrav a oni si nás už na tři dny u sebe nechali, nechtěli nás nechat spát v karavanu, takže jsme měli postele a peřiny. A taky dobré jídlo, australské pivo i vánoční pudink. Další den jsme se vydali na Velký bariérový útes, pak do nejstaršího tropického pralesa světa, k domorodcům nebo na motýlí farmu. A už se těšíme na štědrovečerní večeři, krokodýl na stole rozhodně nemůže chybět. A jaký je, to vám prozradíme později…

Dlouho jsme se neozvali, protože jsme absolvovali dlouhý přejezd do vnitrozemí. Ale stálo to za to. Zažili jsme fantastické chvíle v rudém středu Austrálie.

Ale abyste si nemysleli, že nám jde všechno úplně hladce, tak vám můžu prozradit i pár malých zádrhelů. Například jsme zapadli autem do bažiny a ani za pomoci domorodců jsme se nemohli dostat ven. Taky jsme píchli levé zadní kolo a byli v bezprostřední blízkosti požáru australské buše.

V Cairns nás strašili cyklonem, ale tomu jsme unikli. S plnou silou však zasáhl právě v okolí Darvinu, kde byly ještě nedávno obrovské povodně. Byli jsme ve strachu, že se vůbec nedostaneme na západní pobřeží a budeme muset jet zpátky na jih. Tím by se ovšem celá naše expedice s cílem objet celou Austrálii kolem dokola stala neúspěšnou. Naštěstí jsou Australané pilní jako včelky a naše cesta byla volná. Trochu jsme upravili původní plán a navštívili jiná místa, ale cíl zvládneme. Přece se nebudeme koupat v řekách plných krokodýlů.

Přesunuli jsme se asi o 1600 km na sever. Hrozba nutnosti změny plánu se nakonec ukázala jako lichá a tak jsme bez potíží projeli parky Katherine Gorge, Litchfield a Kakadu.

Riziková povodňová oblast je za námi, pevně věříme, že počasí bude čím dál vlídnější a velká horka se postupně změní v přijatelné léto. Třeba dnes bylo přes den 38 stupňů, ale v noci bude jen 28. Pokud budou komáři, zavřeme si okýnka a usmažíme se ve vlastní šťávě. Navštívili jsme jedno z nejkrásnějších míst Austrálie zvané Bungle Bungle skály připomínající včelí úly.

Měli jsme v plánu podívat se na pohoří shora. Po několika neúspěšných pokusech sehnat volné letadlo přišla velká bouřka, ale nakonec se vše podařilo. Odměnou byl jeden z nejkrásnějších dosavadních zážitků. Pozadu nezůstaly ani nádherné baobaby v oblasti Kimberly.

Ukrojili jsme mnoho kilometrů, abychom se dostali na západní pobřeží. Podle časového plánu máme náskok, takže dojde i na koupání v Indickém oceánu, teda pokud žraloci a medúzy dovolí…A dovolily! Jsme přesně v polovině cesty a relaxujeme u moře. Pozorujeme podvodní svět: korálové útesy, barevné ryby a při šnorchlování jsme viděli také chobotnici a želvu. Po západu slunce kladou želvy do písku vajíčka.

Pokračujeme v poznávání západního pobřeží Austrálie. Důkladně jsme prozkoumali Žraločí zátoku, podívali se na Škeblí pláž a v přírodním akváriu si nechali vysvětlit všechny důvody, které vedly k zařazení Sharks bay na Listinu chráněných památek UNESCO. Potom jsme projížděli s otevřenou pusou pobřeží Národního parku Kalbarri.

A už jsme skoro v hlavním městě Západní Austrálie Perthu. Zítra mu věnujeme celý den, ale dnes jsme ještě projeli několik národních parků na sever od něj. Asi se opakuji, ale nepřestávali jsme žasnout. Dnešní den bude do naší výpravy zapsán výraznou vzpomínkou na les tisíců skalních sloupů v oblasti Pinnacles nebo na setkání s koalami a klokany.

Projíždíme jihozápadní Austrálií a přibývá nám mnoho pestrých zážitků. Vyjmenovat stručně všechny není možné. Tak alespoň namátkou… pozorujeme pobřežní scenérie, koupeme se s delfíny, navštěvujeme vinice, procházíme mezi eukalypty, kterým tady říkají obři. A na jeden z nich jsme se snažili také vylézt. Vyhlídková plošina je ve výšce 75 metrů a stoupáte po ocelových tyčích. V pěti metrech dostanete šílený strach a v deseti se chcete otočit a jít zpět. Sami si můžete odhadnout kdo z nás jak vysoko vylezl. Správnou odpověď se dozvíte až v knize.

Do konce cesty již zbývá méně než 14 dní…..ale určitě budou také napínavé a dobrodružné. Určitě vám o nich zase napíšeme.

Zpostředkovala Dagmar Honsnejmanová, Knihovna U Mokřinky Mokré