Je také ale také dnem, kterým začíná řada předvánočních akcí. A stále oblíbenější jsou ty, které lidi vzdalují od nákupních horeček; přináší je už tento víkend.

V Dobrušce patří již tradičně první adventní neděle slavnostnímu rozsvícení vánočního stromu na náměstí F. L. Věka, letos připravila program zdejší ZUŠ.
„Připravili jsme s Dětským pěveckým sborem vánoční koledy, které bude střídat souborek zobcových fléten pod vedením Štěpánky Holancové, učitelky dechových nástrojů. Zařadili jsme i mluvené slovo, vánoční pásmo připravil se svými žáky vyučující dramatického oboru František Veverka. Rozsvícení vánočního stromu v Dobrušce je už tradiční akcí, věříme, že náš program přispěje k vytvoření krásné vánoční atmosféry,“ zve za všechny pořadatele Šárka Potůčková, sbormistryně Dětského pěveckého sboru ZUŠ. Rozsvícení vánočního stromu, které pravidelně pořádá Kulturní zařízení města, začne na dobrušském náměstí v neděli v 17 hodin.

A jak bude vypadat začátek adventu v Opočně? Také tady bude ve znamení hudby, opočenská ZUŠ připravila na neděli adventní koncert, který začne v 16.30 v Mariánském kostelíku. „Asi čtyřicetiminutový program přinese skladby ze 17. století, zazní část Loutny české Adama Michny z Otradovic, chybět samozřejmě nebudou naše krásné lidové koledy. Venku to zatím moc vánočně nevypadá, ale hudba v podání našich žáků a společné zapálení první svíčky na adventním věnci vánoční náladu určitě přinese,“ věří ředitelka ZUŠ Vilma Urešová.

Vánoční strom mají v Opočně připravený, na svém místě na Kupkově náměstí stojí už od středy. Ale na své slavnostní rozsvícení si musí ještě několik dní počkat. „V Opočně se už stalo tradicí, že náš vánoční strom se poprvé rozsvítí po příjezdu Mikuláše, letos to bude v sobotu 4.12. , program začne v 17 hodin. Ještě zbývá týden, třeba budeme mít štěstí a napadne i sníh,“ těší se na opočenskou akci místostarostka Šárka Škrabalová.

Rozsvícení vánočního stromu není jen výsadou měst. Důkazem je třeba obec Mokré, jejich strom se rozzáří už v sobotu. Tradice je tady kratší, poprvé to bylo v roce 2008, ale zdá se, že už bude k Mokrému patřit nastálo. „Loni se to moc líbilo, chceme tuto akci pořádat každoročně. Program připravujeme společně s dětmi, ani u nás nebude chybět zpěv koled. A nejen to, děti zahrají na flétny, znít bude i trubka,“ sděluje jedna z organizátorek Dagmar Honsnejmanová a prozrazuje, že se bude podávat i vánoční cukroví, teplý čaj a „svařáček“. Sobotní program začne v Mokrém před místním obchodem v 17.30 hodin.

Dana Marková