Na 24. ledna je naplánovaný zábavní program, přejímka přihlášených psích spřežení a slavnostní zahájení, musheři na start první, 65 kilometrů dlouhé etapy, vyrazí 25. ledna dopoledne. Ve čtvrtek čekají na závodníky dvě etapy, v pátek potom 55 kilometrů dlouhá etapa s přenocováním pod širým nebem. Poslední sobotní etapa bude měřit 35 kilometrů. Závod Šediváčkův long čelil v posledních letech nepřízni počasí, loňský ročník ukončila obleva a závodníci absolvovali pouze první dvě etapy, třetí a čtvrtá byla kvůli nedostatku sněhu na trati zrušena. Na start letošního ročníku se postavilo 91 závodníků se psy a 12 jezdců na horských kolech. Nedostatek sněhu potrápil pořadatele závodu například i předloni, kdy museli musheři vyrazit na trať na tréninkových kárách. Loni byla trať kvůli nedostatku sněhu o 50 kilometrů zkrácena.

Z historie

Před několika lety hledala skupina nadšenců jezdících se psím spřežením v České republice oblast, která by byla svými sněhovými podmínkami, nadmořskou výškou, profilem trati i vstřícným postojem úřadů vhodná pro uspořádání závodu psích spřežení na dlouhé vzdálenosti. Ideální místo vyhovující v rámci možností všem podmínkám nalezla v Orlických horách a tak byl pokusný nultý ročník ( později přejmenován na ročník „první" ) odstartován v únoru roku 1997.

Ještě před vlastním závodem, den před startem, utekli pořadateli Pavlu Kučerovi dva psi, z nich jeden – sibiřsky husky jménem Šedivák – byl u vzdálené vesnice zastřelen místním občanem. Navzdory tomu byl závod odstartován, ale na památku této smutné události byl závod pojmenován jednou pro vždy „Šediváčkův Long".