Stoprocentní závislost

Jedním z největších odběratelů v regionu je kvasinský závod Škody Auto, a. s., který je na dodávkách plynu stoprocentně závislý. „Žádný regulační stupeň nebyl vyhlášen, omezení pro nás dosud neplatí. Situaci sledujeme i v regionech, navíc nyní nevyrábíme,“ uvedl mluvčí Škodovky Jaroslav Černý a doplnil, že koncern je v kontaktu s tuzemskou plynárenskou společností RWE Transgas. Podle Černého se na dosavadním plánu výroby v kvasinském závodě nic nemění. Odstávka zde končí, výroba se má rozjet příští týden z pondělí na úterý.

Na plynu je zcela závislá rychnovská nemocnice, většina bytových domů, které v regionu vlastní Stavební bytové družstvo Průkopník. „Většina našich objektů, což činí asi devadesát procent, je totiž plynofikovaná. Jde i o část Rychnova v ulici Janáčkova, o celé Týniště nad Orlicí, Častolovice, Vamberk, Bolehošť, Borohrádek a další místa. V případě, že by došlo k omezení dodávky plynu, vytápění by se zhroutilo. Nejsme totiž schopni to zajistit,“ reagoval včera na dotaz ředitel SBD Bohuslav Rousek.

Alternativní zdroje

Řada obyvatel pod Orlickými horami si kvůli vysokým cenám plynu či z ekologických důvodů pořídila více alternativních zdrojů či kombinované kotle. Jiní se naopak navzdory ekologii vrátili k uhlí. Do některých měst či obcí plynové přípojky vůbec nevedou. Jako například do Rokytnice v Orlických horách. Město vytápí své objekty dřevěnou štěpkou, spoléhá však také na uhlí. Jednatel městské společnosti Centep, s. r. o. Roman Hirka potvrdil, že mají štěpky dostatek do léta a stále ji navážejí. „Máme tři kotle na štěpku, ale také jeden záložní na uhlí,“ vysvětlil Hirka.

Plná nádrž na propan je zase jistotou pro Haldovi ze Sedloňova v Orlických horách. Vytápění je sice drahé, ale velmi ekologické. „Z komína nám stoupá pouze vodní pára. Propan vzniká z ropy při výrobě benzinu, takže obavy kvůli dodávkám zatím nemáme,“ vysvětluje Josef Halda.

„Neděste mě, nešiřte poplašné zprávy,“ reagoval obyvatel činžovního domu v Dobrušce. Že by dodávky plynu úplně skončily, nevěří. Doma má však pro případ krize jeden starší přímotop. „Sice dost chrčí, ale jedna místnost by se s ním snad vytopila,“ je přesvědčen.

Manželé Albrechtovi, kteří obývají malý domek v Častolovicích, topí elektřinou, případně krbovými kamny. „Krb jsme si chtěli nechat. Plyn s otevřeným ohněm ale nejde dohromady, proto jsme si ho nemohli pořídit,“ vysvětluje Jana Albrechtová. „Musíme tudíž hodně šetřit a být otužilí,“ dodává žena ze seniorského páru, že se zahřívají především u krbových kamen.

(zen, ign)