Již dnes večer se možná rozhodne, které politické strany budou zemi vést v příštích čtyřech letech. Až do dvou hodin odpoledne mohou voliči zvážit, které straně dají svůj hlas a důvěru. Představitelé politických stran a voliči tak budou po uzavření volebních místností netrpělivě čekat na výsledky prvního sčítání, které poodhalí, jakým směrem se česká politika vydá.

Šance na změnu
Do Poslanecké sněmovny se letos může dostat několik zcela nových politických stran. Ve vedení státu tak mohou po dlouhých letech nastat změny, které by si lidé přáli.
Nové zásadnější kroky by uvítal třeba ředitel Gymnázia F. M. Pelcla v Rychnově nad Kněžnou Zdeněk Žabokrtský. „Měly by se určitě změnit věci týkající se vlastní existence státu, musí se řešit korupce a ekonomická situace země. Vztahy v zahraniční politice by měly být kontinuální. Vládní resorty by měly být odborné, aby nebyla tak okatě vidět hloupost některých jejich představitelů,“ vyjádřil se Žabokrtský. Jako ředitel rychnovského gymnázia však očekává i změnu v organizaci a systému školství. „Musí se řešit počty dětí ve školách, systém vzdělávání i návaznost mezi jednotlivými školami,“ uvedl Žabokrtský.

Zlepšit se musí nálada veřejnosti
Ve výraznou politickou změnu však nevěří Bohumír Dragoun, zakladatel archeologického skanzenu Villa Nova Uhřínov pod Deštnou. Důležitější je podle něho stav a nálada společnosti. „Měl by určitě zavládnout všeobecný optimismus, jako třeba po revoluci, kdy všichni věřili, že se budeme mít hezky. Taková atmosféra je dnes pryč. Jinak se jako národ nemáme špatně,“ konstatoval Bohumír Dragoun.

Obdobný názor zastává i výtvarnice z orlickohorského Sedloňova Jarmila Haldová. „Situace se samozřejmě změní podle toho, jak volby dopadnou. Změnit by se měla hlavně atmosféra, všichni jsou teď naštvaní ze stávajícího stavu. Doufám, že po volbách nastane stabilní situace, abychom dospěli k nějakým výsledkům, aby se zreformovalo vše, co je potřeba,“ konstatovala Haldová. Dodala, že je nutné, aby k urnám přišlo co nejvíce lidí, aby byly volby objektivní a vycházely z všeobecného názoru veřejnosti.

Zájem o politiku lidé ztrácejí i podle zastupitele Kostelce nad Orlicí Luboše Lercha. „Lidé ztratili důvěru v to, že mohou něco ovlivnit. Když přijde do politiky někdo nový, musí si stále uvědomovat, díky komu se tam dostal, díky lidem. Politik musí odvádět to, co se od něho očekává, nemůže osmdesát procent práce věnovat pouze svému zájmu, jak se to stává. Měla by fungovat určitá sebekonstrola těchto lidí,“ vyslovil svůj názor Lerch.

Boj s korupcí
Vyrazit pořádně do boje s korupcí se musí podle učitele a spisovatele Josefa Lukáška. Nicméně nepočítá s žádnou zásadní změnou na politickém poli. „Myslím si, že to opět dopadne patovou situací. Určitě by ale měla povýšit levice. Všichni si musí uvědomit, že poslanci tu jsou pro lidi, a ne lidi pro poslance. Řešit se musí vykrádání státního rozpočtu, tedy korupce a nesmyslné státní zakázky. Vedení státu by mělo postupovat rozumně a zodpovědně,“ vyjádřil se k volební otázce Josef Lukášek.

Gabriela Štěrbová