Zdá se, že hlavní povolební shon je již minulostí. Všechna města regionu již znají své šéfy, přesto i v dalších dnech jistě budou právě starostové mít spoustu různě zapeklitých starostí.

Platí to i o Kostelci nad Orlicí, kde na post nejvyšší nově usedl Jiří Bartoš. Ke zdánlivě nové funkci však měl poměrně blízko. „Již v období 2002 až 2006 jsem byl místostarostou, což ovšem není to samé, ale má to ke starostovi blízko. S novou funkcí se sžívám a poznávám ji,“ sdělil Bartoš.

O prvních úkolech měl starosta prakticky jasno. „Chci snížit náklady městského úřadu, které jsou poměrně vysoké, a také zadluženost města. Dál bych se rád držel volebního programu,“ vyjmenoval bez většího váhání.

Ve městě se postupně začnou realizovat vytyčené projekty, konkrétní obrysy však v Kostelci ještě nemají. Jasno ještě není ani o rozpočtu města pro příští rok. „O těchto věcech stále jednáme, každopádně realizovat chceme jen to, na co budou peníze. U rozpočtu se nyní bavíme o tom, co bude zahrnovat a co nikoliv,“ přiblížil nový starosta.

V pondělí bylo ve městě na programu další zasedání zastupitelstva. Kromě jiného došlo k situaci, kdy se zastupitelé vzdali svých odměn. „Je to pravda. Bylo odhlasováno, že odměny neuvolněných zastupitelů budou nulové. Já jsem se hlasování zdržel, protože se mě to bezprostředně netýkalo. Ale pokud vzešel návrh, ke kterému se zastupitelé přiklonili, tak proti tomu nic nemám,“ okomentoval pondělní schůzi Jiří Bartoš.

Pro schválení zmíněného návrhu musela jako vždy hlasovat většina z jednadvacetičlenného zastupitelstva. Podařilo se, tudíž se v městské pokladně více uspoří.

Jiří Bartoš v uplynulých volbách získal v řadách veřejnosti největší důvěru, obdržel nejvyšší počet hlasů ze všech zvolených zastupitelů, a tak na starostovském postu pro následující období vystřídal Ivanu Červinkovou.

Doplnit lze ještě skutečnost, že Bartoš má za svého zástupce coby místostarostu Luboše Lercha (oba SNK Evropští demokraté). Rada města čítá celkem sedm členů, doplňují ji Jan Šlaj, Jiří Karlíček (oba ČSSD), Tomáš Langr, Luboš Mottl (oba ODS) a František Sejkora (SNK ED).