"V nemocnici v Opočně skončí během první poloviny příštího roku všechny její lůžkové části. O pacienty se postarají nemocnice v Náchodě a v Rychnově nad Kněžnou. Podle návrhu, se kterým přišla zdravotnická komise kraje složená výhradně z odborníků kraje a který dnes schválili krajští zastupitelé, tak krajské zdravotnictví ušetří na provozu malé nemocnice zhruba 25 milionů korun ročně a další desítky milionů korun, který by bylo nutné použít na rekonstrukci opočenského zařízení," uvel mluvčí kraje Imrich Dioszegi.

V Opočně má zůstat pouze nemocniční ambulance a posádka krajské zdravotnické záchranné služby.

„Přiblížit vybavení opočenské nemocnice současným požadavkům na poskytování zdravotnických služeb by představovalo investici v desítkách milionů korun a i tak by nemocnice poskytovala pouze omezené služby. Přesun lůžkové části opočenské nemocnice zajistí do budoucna zachování kvalitní akutní i následné péče s kompletním zázemím pro celý region Rychnovska,“ uvedla Jana Třešňáková, krajská radní odpovědná za zdravotnictví.

Zdravotníci, kteří léčí v Opočně, by měli najít práci v náchodské a rychnovské nemocnici, jichž se změny v opočenské nemocnici také dotknou. „V Náchodě přibude dalších asi 20 lůžek následné péče a o dalších zhruba 5 lůžek víc pak má být v její jaroměřské pobočce. V rychnovské nemocnici po drobnějších stavebních úpravách vznikne asi 20 nových lůžek následné péče a rehabilitace a 10 lůžek interny,“ uvedl ředitel Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Martin Scháněl.

Opočenská nemocnice přišla v minulosti o porodnické oddělení, letos v červnu se zde zavřela chirurgie, proti čemuž protestovaly tisíce lidé v peticích, město i okolní obce.

(zr)