Den smutku připomíná polskou tragédii, kdy před týdnem při leteckém neštěstí u ruského Smolenska zahynul prezidentský pár a desítky čelných představitelů státu. Naše kondolence včera směřovala ke kolegům z regionálního deníku Polska Gazeta Wro〜cławska.

„Děkujeme za vaši upřímnou soustrast. Nejsou to pro nás snadné dny, ale samozřejmě pracujeme. O to více, než je obvyklé,“ odpověděl nám Arkadiusz Franas, zástupce šéfredaktora. Deník Polska Gazeta Wrocławska nám poskytl materiály, které přetiskujeme na této straně.

Zápasy začnou dříve
Dnes v pravé poledne budou kostelní zvony bít déle, než je obvyklé. Ve městech i obcích se na jednu minutu zastaví čas a i fotbalisté, kteří měli v tuto dobu dohrávat své zápasy, je začnou o čtvrt hodiny dříve…
Některé víkendové zábavní akce byly dokonce zrušeny, ačkoliv to vláda přímo nenařídila. Na zámku v Novém Městě nad Metují byly odvolány tradiční Trhy uměleckých řemesel, doprovodný program na Husově náměstí, večerní koncert i zahájení výstavy dětských kočárků. Po celý den bude zámek uzavřen.

Většina kulturních i sportovních akcí se ovšem uskuteční, stejně jako divadelní představení. Hrát se dnes i zítra budou například finálová utkání extraligy ledního hokeje mezi Pardubicemi a Vítkovicemi a ulicemi Pardubic se poběží i vyhlášený Vinařský půlmaraton. Pořadatelé obou akcí však hned na jejich začátku uctí památku zesnulých minutou ticha a omezí doprovodné akce.

Před pardubickou hokejovou arénou bude chybět plánovaný zábavní stan, a poté, co hráči obou týmů nastoupí na led, uctí celá hala památku obětí minutou ticha. „Tentokrát se také nebude hrát státní hymna,“ dodal manažer HC Eaton Pardubice Ondřej Šebek.

Podobně běžci na Pardubickém vinařském půlmaratonu nevyběhnou na trať v pravé poledne, ale až po minutě ticha. „Zrušili jsme zároveň doprovodný program, žádné veselí a zábava nebude. Na stolcích na startu budou ležet i kondolenční listiny, které po podpisu přihlášených sportovců předáme na polském velvyslanectví v Praze,“ uvedl pořadatel Vinařského půlmaratonu Oldřich Bujnoch.

Minutou ticha se Polákům pokloní také fotbalisté či basketbalisté před všemi svými víkendovými zápasy.
Památku obětí si připomenou i pořadatelé a účastníci tradiční pouti, která se koná v Kostelci nad Orlicí. Atrakce na Palackého náměstí jejich provozovatelé po dohodě s pořadateli v sobotu v poledne na pět minut zastaví.

Vlajky na půl žerdi
Na všech veřejných budovách, krajských úřadech a radnicích by měly vlajky viset na půl žerdi; třeba na pardubickém magistrátu přibude i černá vlajka.
Mezi vlajkami navíc mnohde přibude i polská. „Bude na půl žerdi, stejně jako všechny vlajky ve městě. Kromě našich organizací chceme požádat například hotely, aby se zachovaly podobně,“ řekl mluvčí královéhradeckého magistrátu Václav Svoboda. (zpr)