Rekordní částku téměř 1.7 miliardy korun letos investuje do silnic a jejich oprav Královéhradecký kraj. Jde o 47 staveb, z nichž některé jsou i na Rychnovsku. Patří k ní i rekonstrukce frekventované silnice z Deštného v Orlických horách na Šerlich, která odstartuje už 2. května.

Šerlich je oblíbeným cílem výletníků v každém ročním období, je výchozím bodem pro toulky stezkami zdejšího pohoří. A silnice, která k němu přes Deštné vede, je i spojnicí s dalšími turistickými místy v Orlických horách, potažmo přes Orlické Záhoří také s Polskem.

Rekonstrukce děravé silnice, která místy připomíná spíš tankodrom, vyjde na 102 milionů korun. 

"Práce potrvají celou stavební sezónu, tedy do října," informoval náměstek ředitele Údržby silnic Jiří Koutník.

Silnice na hřeben tak bude zcela zavřená půl roku. Hlavní objížďka do Orlického Záhoří povede přes Rokytnici v Orlických horách. „Ta silnice je v totálně dezolátním stavu, naposledy opravovaná byla provizorně v roce 1998. Pro obec to znamená hodně, je to jedna z mála přístupových cest do Záhoří,“ vítá opravu starosta Orlického Záhoří Vojtěch Špinler.

V rámci akce bude na rekonstruovaném úseku vybudován také nový most.

close Vyznačené objížďky kvůli pracím na silnicích II. a III. třídy na Rychnovsku v roce 2023. info Zdroj: Zdroj: ÚS KHK zoom_in Vyznačené objížďky kvůli pracím na silnicích II. a III. třídy na Rychnovsku v roce 2023.

Už od března jsou řidiči nuceni vyhnout se silnici vedoucí po hrázi rybníku Broumar v Opočně, která prochází i spolu s vozovkou rozsáhlou opravou za 21 milionů korun. Jde o investiční akci města Opočna a Královéhradeckého kraje.

Uzavírka silnice z Opočna na Semechnice je rozdělena do dvou etap, první potrvá do 11. června a práce během ní se soustředí zejména na hráz a na most u koupaliště. Ve druhé etapě, která potrvá od 12. června do 8. října, se silnice na Semechnice uzavře hned za křižovatkou u hřbitova, po tuto dobu budou probíhat stavební práce na komunikaci, vjezd tak nebude možný pro nikoho. I v tyto měsíce, stejně jako v předešlé etapě bude možné odstavení vozidel na pozemku v Legonu.

Největší komplikace přináší uzavírka obyvatelům částí Švamberk, Pod Oborou a v Podkostelí, pro které je po celou dobu akce uzavřena jediná přístupová cesta vedoucí do města.

"Chtěli bychom Vás požádat o velkou dávku trpělivosti a shovívavosti a požádat Vás, abyste využívali oficiální objízdnou trasu vedoucí přes Přepychy – Malou Záhornici - Kruhovku a Semechnice a nezkracovali si cestu přes historickou štětovou cestu vedoucí přes Podkostelí, která není na velkou automobilovou zátěž konstruována," zveřejnilo město upozornění.

Marně, právě v důsledku toho se v dubnu část kamenné zdi podél historické štětové cesty zbortila.

Ve středu 17. dubna se uzavřela také silnice vedoucí od Čestic do Borohrádku. S uzavírkou tu řidiči musí počítat až do 9. července. Ve dvou etapách se zde rekonstruuje úsek silnice od mostu přes Tichou Orlicí až po konec města směrem na Čestice.

U dopravní infrastruktury v rámci projektu Rozšíření průmyslové zóny Solnice-Kvasiny se letos pokračuje ve výstavbě druhé etapy opočenského obchvatu. Hotový by měl být oproti předpokladům ne až v roce 2025, ale už v tom příštím.

close Přehled významných oprav ŘSD pro rok 2023 na Rychnovsku. info Zdroj: Zdroj ŘSD zoom_in Přehled významných oprav ŘSD pro rok 2023 na Rychnovsku.

Ten doudlebský je před dokončením. Jenže jeho napojení na stávající silnici I/11 vystaví řidičům v úseku od Kostelce nad Orlicí na Doudleby nad Orlicí stopku, a to od 22. května až do 26. června. Objížďky povedou buď přes Kosteleckou Lhotu, Suchou Rybnou a Vyhnánov nebo přes Tutleky a Lupenici. Nákladní auta s hmotností přes tři a půl tuny najedou ještě více kilometrů, budou odkázána na objízdnou trasu přes Častolovice, Solnici a Rychnov nad Kněžnou.

close Poděkujte hasičům info Zdroj: Grafik redakce zoom_in Poděkujte hasičům

Stavbaři také letos začnou s výstavbou komunikací a mostů v rámci technické a dopravní infrastruktury pro průmyslovou zónu Solnice-jih, která potrvá do roku 2025. Na tyto akce je k dispozici 260 milionů korun z prostředků SFDI a Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky. 

Přehled současných a chystaných uzavírek v nejbližších měsících
Uzavírka hráze rybníku Broumar (Opočno - Semechnice) skončí 8. října
Uzavírka silnice mezi Česticemi a Borohrádkem skončí 9. července
Uzavírka silnice mezi Deštným v Orlických horách a Šerlichem od 2. května do 1. října
Uzavírka mezi Kostelcem nad Orlicí a Doudlebami nad Orlicí od 22. května do 26. června
Částečná uzavírka Černíkovice (odstranění nehodové lokality) od 17. července do 6. srpna
Uzavírka Chleny - Vrbice, od srpna do října
Uzavírka Semechnice - Trnov, od srpna do října
ŘSD plánuje pro letošní práce na mostu u Dobrušky na silnici I/14 a na tomtéž tahu opravu necelý kilometr dlouhého úseku silnice v Solnici, kromě toho až do září mají probíhat práce na zvýšení bezpečnosti provozu tříkilometrového úseku tahu I/11 mezi Vamberkem a Rybnou nad Zdobnicí.

Zase uzavírky. I letos čeká řidiče na některých silnicích Rychnovska peklo