Nedělní třetí hodinou ráno se vrátíme o šedesát minut dozadu. Je to výhodnější? Budeme totiž o hodinu déle spát. Jenže kohokoliv se zeptáte na změnu času, mávne rukou nebo vysvětluje, že bychom si konečně na letní a zimní čas měli přestat „hrát”. Podle mnohých je to zastaralý přežitek, který nyní nemá žádný význam.

„Pořád si tu hrajeme na Evropu a smějeme se Východu. Jenže v Rusku a třeba i na Ukrajině již dostali rozum a časy sjednotili, žádné přechody se nekonají. Ti už zjistili, že ani pro lidi, ani pro úspory to nemá žádný význam,” poznamenal tuhle jeden známý.

Snad nejznámějším odpůrcem času byl pekař Stanislav Pecka ze Sobětuch na Chrudimsku, který tvrdil, že především letní čas pro lidi představuje značný stres. Proti změnám bojoval do roku 2009, kdy bohužel zemřel.

Také energetici přiznávají, že změny času příliš úspor nepřinesou. „Rozdíl mezi spotřebou v zimě a v létě je minimální. Je to také dáno tím, že některé firmy začínají pracovat později - od sedmi hodin,” řekla nám mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková.

„Je to jen setrvačnost a neochota něco měnit. Zřejmě se tím nikdo nechce zabývat. Jen obyčejným selským rozumem jsme si spočítali, že změna času nemá žádné ekonomické přínosy,” řekl nám dlouholetý správce hodin na královéhradecké Bílé věži Vratislav Charfreitag.

Jak poznamenal, Rusko a Ukrajina konečně pochopily, že změna času je nesmyslná. Stejně ho ale, jako obvykle při změně času, čeká právě v neděli brzy ráno práce.

„Někteří lidé jdou do práce, čas se nezastaví. Už jsem si zvykl, že ve dvě hodiny ráno vyjdu po 199 schodech ke stroji hodin na Bílé věži a pomocí mechanismu přetočím ručičky hodin. Stroj vždy zkontroluji a seřídím. Trvá to tak hodinu dvě,” řekl Deníku Charfreitag.