Většina prodejců ji přitom nechápe a tvrdí, že úsporným zářivkám by patřila budoucnost i bez zákazu výroby žárovek ze strany EU. Možná to ovšem tvrdí i proto, že na nich mají větší marže.

„Hon lidí na žárovky mi přijde až iracionální. Zákazníci nikdy stowattové žárovky moc nekupovali, a teď na ně stojí fronty. Jsem zvědav, na co je budou potřebovat…

Nevýhody zářivek oproti klasickým žárovkám – menší životnost při častém startování - přitom už nyní dokážou eliminovat led-diodové žárovky. Zatím jsou sice dost drahé, ale vývoj jde hodně dopředu, myslím, že výrobci se hozené rukavice brzo chytí a zářivky se stanou mnohem dostupnějšími, než jsou dnes,“ uvedl Jiří Ráb, vedoucí elektroprodejny Kandela v Žamberku.

Obchod je ale obchod, takže Ráb svou prodejnu žárovkami hodně předzásobil. Od úterý platí zákaz výroby žárovek od 100 wattů výše, do konce příšetího roku zmizí i „pětasedmdesátky“ a v roce 2013 vynález Thomase Alvy Edisona z roku 1879 zmizí v prachu dějin úplně.

„Žárovky jsou skutečně překonané,“ přidala se Vladana Šimková ze specializovaného obchodu Majak v centru Hradce Králové. A výčtem odmítla veškeré argumenty jejich zastánců.

„U stmívačů mají žárovky zatím opodstatnění, ale na trhu se už objevily první zářivky se stmívačem. Úspornou zářivku lze dnes už vyrobit s klasickým barevným spektrem stejným jako u žárovek, aby měly měkké a neoslnivé světlo. Zářivky mají osminásobnou životnost a pětkrát vyšší výkon. Co se týče likvidace, tam také nevidím problém. Začnou se likvidovat jako ostatní elektrospotřebiče, ty také nemůžete vyhodit do popelnice. Jediný menší nedostatek zářivek je tak v jejich pomalejším náběhu při rozsvícení,“ dodala.

Prodejci podotýkají, že zářivky jsou sice dražší, ale díky delší životnosti a vyššímu výkonu v součtu i pro spotřebitele vyjdou levněji než dnešní žárovky.
„Vymýšlejí nesmysly a otravují člověku život. Já jsem přece sám schopen rozhodnout, co si chci koupit, a jestli chci ušetřit na pořizovacích nákladech, nebo spíš na provozu,“ zlobil se v elektroprodejně v centru Pardubic starší muž. „Hodně lidí navíc nemá zářivkové světlo rádo, vadí to jejich očím.“
„Nesporné opravdu je, že k přirozenému světlu má nejblíž klasická žárovka,“ potvrdila Jitka Hollerová ze Státního zdravotního ústavu.

Mnozí kritici též napadli hlavní důvod rušení žárovek – údajnou velkou zátěž pro životní prostředí. Podle nich to je účelový argument pro zcela jiné pohnutky obchodní a průmyslové lobby v Bruselu, která prostě na zářivkách bude vydělávat víc než na žárovkách. Zatímco žárovky zatěžují přírodu oxidem uhličitým, u zářivek není vyřešen problém s rtutí, kterou obsahují.

EU pravděpodobně sáhne k tvrdším regulím, aby lidé nevyhazovali zářivky podobně jako nyní žárovky do popelnic. Zvýšené náklady na recyklaci ovšem zaplatí opět jen oni – spotřebitelé. Jinou možností je zavedení vratných záloh na každou zářivku.