Takovýto e–mail se nedávno objevil v poště mnohých občanů po celé České republice. ,,Do protestu se zapojím. Když člověk vidí odměny vedení ČEZu, na které vlastně přispíváme, je to až nechutné. Je to jen jednorázová akce, ale alespoň se tenhle problém dostane do médií,“ uvedl Pavel Bednář z Pohoří.
ČEZ se na protest připravuje. „Ale nic určitého ještě říci nemůžu. Zatím nevíme, kolik lidí se stávky zúčastní. Technické problémy neočekáváme, to je záležitost přenosové soustavy, kterou má na starost firma ČEPS,“ uvedla mluvčí ČEZu Šárka Beránková.

Vážných technických potíží se tato firma neobává, protože domácnosti tvoří jen malou část odběratelů. „Kromě toho máme k dispozici tzv. podpůrné služby, které vyrovnávají výkyvy v systému,“ vysvětlovala mluvčí ČEPSu Jana Jabůrková. Za jejich použití se ale platí. ,,Ve finále si tak lidé mohou spíše uškodit, než pomoci,“ tvrdila Jabůrková.

Protest nepodpoří ani Martin Hanousek, ekolog působící mj. na Dobrušsku. ,,Místo toho by lidé měli energií běžně šetřit,“ uvedl Hanousek.

(luc)