Letos je situace přece jen trochu jiná než v minulosti. Pod vodou se totiž ocitla nová cyklostezka, která spojuje Albrechtice nad Orlicí a Týniště nad Orlicí.

V úterý bylo podle starosty Albrechtic zhruba devadesát procent nové cyklostezky nad hladinou. „Zjišťujeme, jak hodně je cesta zanesená. Úklid řešíme svépomocí. Začali jsme nánosy odklízet manuálně pomocí lopat. Nyní spláchneme cyklostezku tlakovou vodou z cisterny," prozradil Jaromír Kratěna.

Podle něj se nejedná o velký problém. Úklid není prý náročný ani finančně, ani organizačně. Starosta přesto doufá, že se nebude cyklostezka pod vodou ocitat často. „Tuto situaci řešíme poprvé. Doufám však, že záplavy nebudou mít vyšší četnost," poznamenal s tím, že ačkoli jsou záplavy polí a luk v okolí pravidelné, majetek albrechtických obyvatel je chráněn dobře.

„Co se ochrany obyvatel a jejich majetku týká, máme hotová protipovodňová opatření. Velká voda by tu lidem neměla způsobit škody," popisuje.

Jak by se však dalo bojovat proti četnosti záplav? Podle starosty Jaromíra Kratěny toho bylo vyřčeno již mnoho, nicméně rozhodně se mnoho neudělalo. „Řečeno toho bylo habaděj, ale málo se toho dělá. Týká se to poldrů, přehrad, ale také správného hospodaření zemědělců. V tom nevidím velký posun," dodal starosta.