,,Ve čtyři hodiny ráno 21. srpna nás vzbudil hrozný hluk. Ihned jsme vyběhli ven, abychom zjistili co se děje, a viděli jsme tanky, které celé dopoledne projížděly. Hloučkovalo se, povídalo, ale všechno bylo takové poklidné,“ vybavila si Jana Říčařová.

Jinak na tento osudný den vzpomínal Miloslav Šlitr: ,,Ten den si pamatuji dobře, protože jsem byl řidičem u ČSAD. Přímo tady snad nic velkého neprobíhalo. Vojáci se usadili v Rokytnici v Orlických horách, kde jich bylo nejvíc. Nikdy ale nezapomenu na cestu, kterou jsem ten den jel ze Skuhrova nad Bělou do Děčína, a u Mimoně jsem viděl, jak sovětský tank přesekl autobus. Myslím, že tam bylo i několik obětí.“

Ačkoli ve východočeském městě nedošlo k žádným velkým akcím, přesto se lidé snažili reagovat alespoň nápisy a obracením rozcestníků, aby vyjádřili svůj nesouhlas. Na to si vzpomíná například Lenka Citová, která tehdejší situaci vnímala očima desetiletého dítěte: ,,Pamatuji se pouze na nápisy psané vápnem, jinak se mě to nijak nedotklo. Ale maminka s babičkou se tehdy hodně bály, že bude válka a hlad.“

Stejný strach a nejistotu zažila i Jana Říčařová, která dále uvedla, že hned po příjezdu tanků se zaplnily obchody s potravinami. Většina pamětníků se shodla na tom, že se jednalo o zoufalou situaci, kdy lidé byli šokováni a nevěděli, co si mají myslet.

Tato událost zasáhla všechny velmi razantně. O tom ví své Věra Nováková: ,,Když přijeli Rusové, já se měla druhý den vdávat. Nevěděli jsme, jestli nemáme svatbu zrušit, ale nakonec se uskutečnila.“

Nejen zdejším lidem se zkomplikoval život, ale také vojákům se ledacos nevyvedlo. Na nepodařený koncert sovětských vojáků si vzpomněl starší muž, který nechtěl být jmenován: ,,Pár týdnů po okupaci chtěli tady v Národním domě sovětští vojáci zahrát našim občanům, aby se ,,omluvili“. Hudba byla ale tak nekvalitní, že někteří lidé odešli pro své nástroje a ukázali jim, že hrají lépe.“

Situace v Rychnově se jevila celkem jako poklidná, i zde však hrozilo nebezpečí. Podle nových průzkumů historiků z Ústavu pro studium totalitních režimů si okupace v Československu vyžádala celkem 108 mrtvých, 500 těžce a stovky lehce zraněných .

(kat)