"Region pod Orlickými horami vyniká množstvím šlechtických sídel. Většina z nich byla po roce 1989 vrácena původním majitelům. Všichni je vlastními silami opravili a otevřeli veřejnosti. Majitelé a správy čtyř půvabných zámků v blízkém sousedství v letošní sezóně svým návštěvníkům k zakoupené vstupence jako dárek věnují návštěvní karty, na které mohou milovníci památek a historie čerpat desetiprocentní slevu na vstupném do zámeckých expozic dalších třech spřátelených zámků. Do společného projektu se zapojil Nový zámek v Kostelci nad Orlicí a zámky v Častolovicích, Doudlebách nad Orlicí a Rychnově nad Kněžnou," prozrazuje více manažerka Kinský Art Media Jana Dioszegi.

Ze zámeckého parku v Opočně. Hájovna
Zámecký park v Opočně prochází obnovou. Ta čeká i osiřelou hájovnu

Jak upozorňuje, každý z uvedených zámků kromě běžných prohlídek stálých expozic nabízí něco navíc. Třeba u častolovického zámku Sternbergových najdete rozlehlý anglický park s oborou a lákavým cílem je i zdejší minizoo. Nový zámek Kinských v Kostelci nad Orlicí se proměnil v kulturní centrum, které zahrnuje také Galerii Kinský se současnou výstavou Výtvarné léto Unie výtvarných umělců Hradec Králové a abonentní koncerty klasické hudby i akustický koncert Janka Ledeckého s kapelou. Velkému zájmu se stále těší prohlídky zámecké expozice s majitelem zámku Františkem Kinským.

Do sousedních Doudleb nad Orlicí se výletníci sjíždějí za prohlídkami interiérů zámku, ale také za vyhlášenými farmářskými trhy a řadu zajímavostí jim nabízí Muzeum přírody a venkova hned vedle Babiččina dvorečku se zvířátky.

Ze zámeckých trhů v Doudlebách nad Orlicí
Víkend u doudlebského zámku bude ve znamení vína i farmářských dobrot

Kolowratský barokní zámek se zámeckým kostelem Nejsvětější Tojice v Rychnově nad Kněžnou slibuje novinky. V současné době stále pokračuje rekonstrukce, která se v další fázi přesunula ze zámku do zadní části areálu, kde se nachází spojovací chodba a kostel. Po jejím dokončení se návštěvníkům otevřou další prohlídkové prostory.

"Každou vaši návštěvu nezapomeňte zakončit v zámeckých kavárnách, které vám nabídnou nejen dobrou kávu, ale i domácí kuchyni a skvělé zákusky. V zámeckých parcích v Častolovicích v Kostelci nad Orlicí mohou vaše děti zatím využít čas k zábavě na přilehlých hřištích. Všechny čtyři zámky nabízejí bezpočet možností, jak strávit příjemný den, a to všem generacím návštěvníků," dodává Jana Dioszegi.