Kostelečtí skauti byli dokonce těmi, kteří betlémské světlo přivezli od svých kolegů z Chocně a distribuovali je  dál.

Vybarvovali lucernu

„Lidé si na tuto tradici již docela zvykli a pro světlo si chodí. Letos jsme jeho předávání pojali trochu neobvykle 
– připravili jsme prostor pro děti, které přijdou pro oheň se svými rodiči," prozradil jeden ze skautů Jiří Granát.

Pro nejmenší byl na kosteleckém náměstí připraven velký papír a vodové barvy. Motiv byl jednoznačný – vybarvovala se velká lucerna.

Několik plamínků

Skaut v tradiční oděvu rozdával v pondělí odpoledne betlémské světlo i na rychnovském náměstí. „Za hodinu přišlo asi deset lidí," hodnotil zájem veřejnosti Josef Jung.

A plamínky svíček, jež hořely vzácným betlémským světlem, neohrožoval ani vítr. Skauti měli několik „pojistek". Kdyby jedna lucernička zhasla, další by situaci zachránila.

„Betlémské světlo nám předali kostelečtí skauti a hoří u nás již od soboty," popisoval mladý skaut.

Nejen oheň, který do českých domácností putoval tisíce kilometrů, ale také živý betlém však lidem přinesl vánoční náladu.

Tradiční akce se konala v Záměli. Ježíšek se tu narodil již na štědrý den ráno, jeho jméno je Kubíček. V chlévě ho opatrovali jeho rodiče – Eliška a Jiří Kovářovi alias Marie a Josef.

Na živý betlém si přišly podívat desítky lidí, pro které se stal součástí vánoční atmosféry a svátečním zvykem.

„Je to krásná akce, která dělá radost hlavně dětem. Jezdíme sem každoročně a vůbec nám nevadí, že se akce koná dopoledne. Štědrý den není přece o stresu, ale je o pohodě a dobré náladě. Tu díky betlému máme," prozradila jedna z návštěvnic Pavla Marková.

Atmosféru vánočních svátků dokreslovala kromě živého betléma také přítomnost několika malých andělů.

Přilétli také malí bílí andělíčci

Ti do Záměle přilétli oděni do krásných bílých šatů a dokonce měli nad hlavami i svatozáře a na zádech křídla. Jednalo se o děti, které se do svých rolí skutečně položily a užívaly si je.

Obcí se také rozléhala hudba. Muzikanti totiž zahráli několik koled a příchozí si je s nimi mohli zazpívat.

Návštěvníci se také dozvěděli několik zajímavostí o vánočních svátcích a tradicích.

Tradiční akce se konala letos již po několikáté a zabrala zhruba jednu hodinu. Malý Ježíšek Kuba ležel v jesličkách spokojeně.

Zima mu nejspíš nebyla. Zato jeho rodičům by kostým na normální nošení rozhodně nevyhovoval. „Není to oblečení do mrazů," smál se Jiří Kovář.