Milovníci zimních procházek po zasněženém parku letos nebudou o svoji radost ochuzeni. Asi po třech letech se dočkají zpřístupnění zámeckého parku v Opočně. Z hlediska bezpečnosti se však návštěvníci budou moci procházet pouze v jeho horní části. Dolní bude zcela uzavřena.


„Na náklady města bude v zámeckém parku postaveno oplocení, aby se zabránilo vstupu do jeho dolní části. Technické služby města Opočna se pak budou starat o údržbu této části parku, aby byla lidem plně přístupná. Zámecký park byl vždy převážně otevřen, zavíral se poslední dva až tři roky, což způsobilo nevoli z řad občanů,“ řekl starosta Opočna Štěpán Jelínek.

Bezpečností zámeckého parku se ředitel Technických služeb města Opočno Pavel Ulrich zabývá již dva dny. „Budou instalována omezení, aby chodci nemohli všude. Jedná se o umístění prozatímních zábran, konkrétně dřevěného oplocení na ochranu lesa. Cesty zabezpečujeme tak, aby nemohlo dojít k podlezení ani přelezení zábrany. Maximálně by tam mohla podlézt drobná zvěř jako je veverka,“ vysvětlil Ulrich.

Hlavním úkolem technických služeb bude starat se o zpřístupnění cest a jejich zimní údržbu jako je vyhrnování sněhu či posyp. Také musejí zabezpečit prostor tak, aby se lidé nemohli dostat do parku z vyhlídky a z nádvoří.

Okruh pro pěší se bude skládat ze dvou elips do tvaru osmičky a povede kolem letohrádku a bývalých skleníků. Zatím se však ještě neví, zda zůstanou otevřené obě brány nebo jenom jedna.

O tom, že lidé chtějí mít opočenský park v zimě otevřený, svědčí i petice, kterou lidé chodili v únoru podepisovat například do Informačního centra v Opočně. O zpřístupnění parku nakonec rozhodl Národní památkový ústav s územním odborným pracovištěm v Josefově, který je správcem celého areálu.