Čas zapracoval na zámeckém kostele Nejsvětější Trojice v Rychnově nad Kněžnou, zanechal na něm své stopy - nahlodal jeho stěny, omítka je oprýskaná, kámen zešedl. To se má změnit. U chrámu vyrostlo lešení a jeho části zmizely za plachtami. Kostel nyní prochází velkou omlazovací kúrou, která "opráší" někdejší krásu této dominanty. A to i pomocí speciální metody čištění.

"Je speciální tím, jak je citlivá a účinná, jakým způsobem kámen, kovové prvky nebo i dřevo čistí. Jde o technologii čištění suchým ledem, který má tvrdost křídy, takže je citlivý a síla čištění se dá ovládat podle potřeby. Má teplotu - 80 °C, podchladí odstraňované nečistoty, ty se smrsknou a samy odpadávají. Tlak ledu takto naráží na předmět a nečistoty odstraňuje. Jde o nejcitlivější metodu čištění na světě. Jsou přitom jen dvě technologie, které jsou takto citlivé, a to čištění suchým ledem a pak laserem," vysvětluje Jiří Vomela, jednatel firmy Řemeslné stavby, pro níž se zámecký kostel v Rychnově nad Kněžnou stal vůbec prvním místem, kde zmíněnou metodu využívá.

"A navíc nezamořuje okolí, protože se neaplikuje žádná chemie. Jsme jedna z mála stavebních firem u nás, které tuto technologii používají. Doufáme, že ji bude možné využít i na omítky, na odstraňování nevhodných akrylátových nátěrů, ještě jsme to nezkoušeli. Budeme čistit i veškeré mříže, kamenná ostění, kamenné dlažby, v podstatě všechny čistící práce budeme provádět touto metodou," dodává Jiří Vomela.

Nákladné opravy

Rekonstrukcí za přibližně 40 milionů korun projde spolu kostelem i spojovací chodba se zámkem. Práce budou zahrnovat opravy střech, krovů, zajištění statiky, opravu vnějších omítek, zemní práce, aby byla odvedena dešťovka. Opravovat se budou i okna, doplňovat vitráže - ty už se vyrábějí v Opočně. Ze severozápadní strany je bude třeba ochránit pletivem. Uvnitř je nutné dát do pořádku elektřinu, sakristie a také ambitovou chodbu, kde je prochozená podlaha.

Díky rekonstrukci se prostory přístupné návštěvníkům rozšíří. Spojovací chodba se zatím otevírala jen při výjimečných příležitostech. Mnozí mimorychnovští o její existenci ani nemají tušení, je ukrytá za zdí mezi zámkem a kostelem.

"Až budou opravy dokončeny, což vychází na srpen roku 2022, spojovací chodba se stane součástí prohlídkové trasy pro návštěvníky zámeckého kostela. Už do něj nebudou chodit Kolowratskou ulicí jako doposud, ale půjdou takzvanou Panskou chodbou. Přitom projdou i nově vybudovaným depozitářem, kde budou čekat na opravy, ať už malby, grafika či nábytek," prozradila kastelánka rychnovského zámku Zdeňka Dokoupilová.

Do srpna roku 2022 by se mělo podařit postavit i litinový plot u zámeckého kostela. Ten původní vzal za své letos v únoru při řádění vichřice Julia.

Zámecký kostel Nejsvětější Trojice je spolu se zámkem chráněn jako kulturní památka. Postaven byl už na konci 16. století, ale zásadní architektonickou úpravu mu vtiskl Jan Blažej Santini-Aichel, kterého k projektu povolal v roce 1713 Norbert Leopold hrabě Kolowrat Libštejnský. Kostel roku 1798 značně poškodil požár sousední koleje a následně se zřítila i klenba. Roku 1838 získal kostel dřevěnou střechu a začalo se s opravami. V letech 1838 až 1844 byl novogoticky upraven podle návrhu architekta Františka Pavíčka, přičemž zůstalo zachováno Santiniho průčelí a prostory předsíní, kruchty a loretánské kaple. (Zdroj: Kolowratský zámek a wikipedie)