Jedinou obcí rychnovského okresu, kde hrozilo podání žaloby na výsledky komunálních voleb kvůli pokusu o jejich ovlivnění, byla Olešnice v Orlických horách. Nakonec však z protestu sešlo, Občanská demokratická strana v zákonné lhůtě podnět k soudu nedodala.

Občanští demokraté nařkli starostku Evu Skalickou, že do obálek s hlasovacími lístky obyvatelům neoprávněně přidala předvolební Olešnický zpravodaj, řešil se i jeho obsah. Skalická se však necítila ničím vinna, proto ji stažení návrhu na žalobu příliš nepřekvapilo. „Byla to blbost už od začátku, nic se nezakládalo na řádném opodstatnění. Konzultovala jsem to se dvěma právními zástupci obce, kteří mi řekli, že je to nesmysl. A to i kdyby žalobu podali. Jenže to by někoho stálo peníze a já bych to nebyla,“ uvádí.

V Olešnici proto může zavládnout relativní klid, alespoň prozatím. „Napětí tu bylo snad čtyři předchozí roky a domnívám se, že bude stále. Volby proběhly zákonnou cestou, ale rozumím tomu, že ODS se bude ještě o něco snažit, protože pana Schejbala znám,“ myslí si starostka.
Právě Luboš Schejbal po volbách patřil mezi ty, kteří usilovali o napadení a případné anulování jejich výsledků.

Nyní je vše jinak. „Manažer Hloušek mi volal, že záležitost konzultoval s pražskými právníky. Je zřejmé, že k pochybení došlo, ale míra zpochybnění výsledků voleb by údajně byla malá,“ sdělil. Důvod, proč udělat krok zpět, nebyl jediný. „Případný soud by vyžadoval nemalé finance, také proto jsme do toho nechtěli jít. Ale hlavní důvod je ten, že volební zákon je příliš pružný a nedokonalý,“ přiblížil Schejbal.

Přestože zákonem stanovená lhůta skončila minulý týden, ODS nadále zvažuje další kroky, kterak případně dosáhnout svého. „Nerad bych předjímal, teď to není zcela vhodné. Na něčem se pracuje, navíc už nemáme žádnou časovou tíseň. Ale celá věc se ještě musí prošetřit, aby se něco takového neopakovalo. Je přece patrné, že se dělo něco zakázaného,“ stál si znovu za svým Luboš Schejbal.