Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zájmové kroužky můžou vyjít na pěkný 'balík'

Rychnovsko - V ceně totiž nejsou zahrnuty pomůcky či potřebné vybavení. To pak může stát i několikanásobně více než samotný kroužek.

30.8.2011
SDÍLEJ:

Historický kroužek. Ilustrační foto.Foto: Deník

Se začátkem školního roku si spousta rodičů klade otázku, jak zajistit, aby jejich ratolest poté, co přijde ze školy nemrskla taškou do kouta a pak neseděla až do večera u počítače nebo u televize. Jednou z možností je přihlásit svého potomka na nějaký kroužek. Domy dětí a mládeže, které kroužky pořádají přijímají přihlášky většinou až po prvním září a to proto, že nejdříve potřebují zjistit rozvrhy dětí, aby podle něj pak mohli stanovit časový harmonogram kroužků.

Například v Domě dětí a mládeže v Dobrušce mimo kroužků, které se konaly loni, přibyly dva nové a to modelářský a radioamatérský kroužek, který zřídili především pro kluky z průmyslové školy. Jiné změny jsou pouze v názvech. „Například o počítačové kroužky už takový zájem není, protože děti mají přístup k počítačům nejen ve škole, ale i doma. Proto jsme vymysleli počítačovou družinu, kde se děti seznámí s jiným využitím počítače. Jinak zůstávají kroužky, které už byly loni,“ uvedla Jaroslava Šafářová, vedoucí Domu dětí a mládeže v Dobrušce.

Největší zájem je pak o taneční kroužky, které lákají malé i velké tanečnice. Loni rovněž zaznamenali velký zájem o řezbářský kroužek.

Kapacita kroužku je v průměru tak dvanáct dětí, přesto se snaží, aby žádného zájemce nemuseli odmítnout. Někdy může být řešením chození na podobný kroužek nebo v jiný čas. Některé děti tak chodí i na více kroužků. „Některá děvčata chodí například na kroužek vaření a také na loutky, které si vyrobí a pak si s nimi zahrají divadlo,“ řekla Šafářová.

Ceny zájmových kroužků se pohybují mezi třemi až pěti stovkami za rok. Rodiče si však musí připlatit u kroužků, ve kterých jejich děti budou potřebovat nějakou výbavu či potřeby. „Nejdražší u nás je jazykový kroužek, který stojí pět set korun na rok a děti na něj potřebují akorát sešit, tužku a pastelky. Z hlediska výbavy je pak nákladnější například kroužek Zadáno pro holky, který také stojí pět set korun, avšak už je v něm zahrnutý materiál, který by třeba těžko sháněly,“ vysvětlila Šafářová. „Rovněž kroužek vaření, který stojí dvě stě padesát korun, rodiče vyjde o něco dráž, protože děti dostávají seznam surovin, které si musí donést. Nejnákladnější je však rybářský kroužek, protože si malí rybáři musí přinést základní vybavení, které není zrovna levnou záležitostí a také je pak potřeba zaplatit rybářský lístek a povolenku. Různě se to pohybuje u tanečního kroužku. Dětem platíme pouze dopravu na soutěže či jiná vystoupení, avšak kostýmy si musí platit sami,“ dodala Šafářová.

Trochu jiné je to například pokud se dítě chce stát fotbalistou. Zde se cena pohybuje o něco výše. „Příspěvek na půl roku je tisíc korun. Kromě toho fotbalista potřebuje dvoje kopačky. Jedny na ven a druhé nějaké sálovky. Dres a všechno ostatní neplatí,“ uvedl Ladislav Frint z Fotbalového klubu Spartak v Rychnově nad Kněžnou.

Nejdražší je pak výbava pro hokejistu. Malí hokejisté potřebují helmu, rukavice vestu, chrániče, brusle a samozřejmě hokejku. „Dá se koupit i dětský set, který stojí okolo sedmnácti stovek. Také se platí členský příspěvek, který je asi pět set korun na měsíc. Se vším všudy by se rodiče mohli vejít do pěti tisíc,“ vysvětlil Dušan Felcman, místopředseda hokejového klubu HC Opočno.

Roční poplatky na Rychnovsku

Moderní gymnastika 300 Kč
Mladí kutilové 400 Kč
Taneční hrátky 300 Kč
Hrátky s přírodou 300 Kč
Taneční skupina 400 Kč
Rybářský kroužek 180 Kč
Angličtina pro nejmenší 250Kč
Kdo si hraje nezlobí 300 Kč
Malování s písničkou 300 Kč
První krůčky s PC 300 Kč
Šachy 300 Kč
Základy práce s PC 400 Kč
Zpívánky 300 Kč
Tvorba www stránek 400 Kč
Zobcová flétna 400 Kč
Počítačová grafika 400 Kč
Loutkové radosti 300 Kč
Vařečka 250 Kč
Řezbářský kroužek 500 Kč

Profesionální kluby a členské příspěvky:

Fotbal, FC Spartak RK 1000 Kč/ 6 měs.
Hokej, HC Opočno 500 Kč/měs.
Co na to psycholog Jan Lašek

Proč jsou zájmové kroužky pro děti vhodné?
Zájmové kroužky jsou pro děti samozřejmě důležité. Jednak mají možnost poznat něco jiného než ve škole, můžou se dostat do jiné sociální role než jakou mají právě ve třídě a také mají možnost nahlédnout do jiného typu činnosti.

Co když jim rodiče nechtějí nějaký kroužek dovolit?
Záleží samozřejmě na tom, zda si rodiče můžou požadovaný kroužek finančně dovolit. Každopádně by měli svému dítěti dát možnost si ho vyzkoušet. Neznamená to, že když s nějakou činností začne, že ji pak bude dělat celý život. Pokud to svému dítěti nedovolí, tak si sami sobě podkopávají autoritu.

A co když je problém opačný a rodiče děti nutí chodit na nějaký kroužek?
Existuje množství rodičů, kteří přenášejí své ambice na svoje děti. To pak rodiče přestávají mít rozum a ze svých ratolestí vyrábí strojky. Dítě pak nechodí do kroužku proto, že by ho to bavilo, ale proto, že musí. A to je špatně.

Je dobré, aby děti chodili na více kroužků?
Děti toho mají zkusit co nejvíce, ale není vhodné, aby jezdily z kroužku na kroužek. Případně by měly být pestré, aby třeba nechodily na tři sporty. Dítě však musí mít i čas na to, aby se jen dívalo na svět a flinkalo se.

Autor: Kamila Císařová

30.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe.

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Ilustrační foto.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Pryč s billboardy? Před volbami zákaz (ne)vadí

Hradec Králové - Na jedné straně se z billboardu usmívá Petr Robejšek s Danielou Luskovou (Realisté), kterým z druhé strany „kryje“ záda Tomio Okamura (SPD). Jen o kus dál na stejné cestě, na silnici první třídy z Hradce Králové do Pardubic, láká řidiče k volbám předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V jiných časech by se nad tím člověk nepozastavil.

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Královéhradecko, Vrchlabí - Stovky lidí, včetně ministryně Šlechtové, se přišly naposledy rozloučit s náčelníkem Horské služby Krkonoše Adolfem Klepšem. Zemřel 10. října.

Naši prvňáci: ZŠ Rokytnice v Orlických horách

Rychnovsko - Seriál Deníku - Moje první školní tablo:

Deváté kolo podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Deníku vyhrál Jan Koblic

Rychnov nad Kněžnou - Vítězem 9. kola podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Rychnovského deníku se stal Jan Koblic z Vamberka (RK0039), který stejně jako Zdeňka Procházková a Vladimír Beran získal šestnáct bodů a upevnil si průběžné vedení. O jeho triumfu rozhodlo, že přesně uhádl Supertrefu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení