Šestatřicet zástupců středních škol se sešlo o víkendu na sedmnáctém ročníku školské výstavy Rychnovska v areálu Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy v Rychnově nad Kněžnou.

Stánky vystavovatelů zaplnily tamní tělocvičnu do posledního místa a byly v neustálém obležení stovek návštěvníků. Ti si zde mohli během celého pátku a sobotního dopoledne prohlédnout pestrou nabídku středních škol různého zaměření. Mezi gymnázii, průmyslovými školami a učilišti z Rychnovska se zde prezentovaly například školy z Červeného Kostelce, Nového Města nad Metují, Litomyšle, Lanškrouna, Žamberka či Pardubic. Na zvědavé dotazy žáků a jejich rodičů odpovídali zástupci vystavovatelů, mezi nimiž si účast nenechali ujít i někteří ředitelé. Nejčastěji poptávané informace se týkaly nabízených oborů, přijímacích zkoušek a ubytování. V jednotlivých stáncích byly k dostání propagační materiály s podrobnostmi studia. Žáci se více zajímali o technické obory a informační technologie. Školy měly možnost prakticky předvést své specifické zaměření či ukázat samotné výrobky. Divácky velmi oblíbenou se stala názorná ukázka chvatů v podání studentů SOŠ ochrany osob a majetku Malé Svatoňovice. K dispozici byly i ochutnávky produktů škol různých potravinářských odvětví.

„Představujeme zde naší školu, která nabízí maturitní i učební obory. Novinkou jsou informační systémy rozdělené dle zaměření na robotizaci a počítačovou grafiku s audio a video tvorbou. Jako ukázku jsme přivezli naše dva roboty, které se studenty začínáme programovat. V nejbližší době chystáme vytvořit televizní studio a internetové vysílání krátkých relací,“ prozradil ředitel SŠ–PVC Dobruška Vladimír Voborník, kde studenti pracují na nejnovějších CNC strojích.

„Většina z nás už má o volbě školy přibližnou představu. Já budu vybírat ze strojírenských a technických oborů,“ uvedl žák devátého ročníku z Kostelce nad Orlicí.

Elektromobil zvaný Prcek

Během školské výstavy měli přítomní možnost prohlédnout si také prostory budovy VOŠ a SPŠ v rámci dne otevřených dveří. Velkým lákadlem byl jistě elektromobil nazvaný Prcek, sestrojený soukromým vývojovým týmem za pomoci tamních studentů, kteří se podíleli na stavbě a výrobě jednotlivých komponentů. Motivací školy k realizaci projektu byla snaha přiblížit studentům oblast vývoje a výzkumu a samozřejmě i vyzkoušet netradiční spolupráci.
„Vývojový tým si na tento originální český elektromobil nechává zaregistrovat ochrannou známku, aby projekt nebyl zneužit. Je na něm však ještě spousta práce,“ svěřil ředitel VOŠ a SPŠ Hynek Martinek. Celý vývoj tohoto jedinečného dvoumístného vozidla trval zhruba čtyři měsíce.

Centrum odborné přípravy v podobě autodílen a dřevodílen Na Jamách v Rychnově nad Kněžnou prezentovalo praktickou výuku studentů průmyslové školy. Objekt dílen byl veřejnosti přístupný i během páteční výuky.

Žáci na výstavě představili také svůj zbrusu nový školní časopis s kuriózním názvem XXXXL, jehož první číslo vyšlo v říjnu. V těchto dnech se připravuje jeho elektronickou podoba.