VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zájem o židovské památky na Rychnovsku? Stále stoupá

Rychnovsko - Stále více turistů na Rychnovsku navštěvuje židovské památky. Lákají je prohlídky synagog s výkladem průvodce i procházky po židovských hřbitovech.

19.8.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Pavel Bednář

Židovské hřbitovy, synagogy nebo rituální lázeň mikve se mezi turisty těší velké oblibě. Jejich návštěvnost rok od roku stoupá.

Synagogy i hřbitovy

Synagogu v Rychnově je možné navštívit v sezoně každý den mimo pondělí. „Synagoga určitě své příznivce má, je navštěvovaná slušně. Navíc je tu výhoda, že stavba je současně památníkem spisovatele a rychnovského rodáka Karla Poláčka. To její návštěvnost ještě zvyšuje,“ uvedla ředitelka Muzea a galerie Orlických hor, které synogogu spravuje.

Mezi obyvateli Rychnova je stavba známá. Většina z dotázaných věděla, kde se památka nachází, spousta lidí ji i navštívila. „Samozřejmě, že vím, kde je synagoga. To by byla ostuda, kdybych nevěděla. Už dlouho se chci podívat dovnitř, ale zatím to nevyšlo,“ vysvětlovala Věra Dostálková.

Velký zájem o židovské památky je také v Dobrušce. Tam si mohou turisté prohlédnout synagogu, projít se židovským hřbitovem nebo navštívit rituální lázeň zvanou mikve. „Interiéry synagogy přístupné nejsou, plánuje se rekonstrukce. Po ní by se uvnitř měly pořádat koncerty a další kulturní akce,“ vysvětlila pracovnice kulturního centra Dagmar Nováková.

V loňském roce v Dobrušce dokonce pořádali poznávací zájezdy za židovskými památky v okrese. „Výlet zahrnoval Rychnov, Dobrušku a Podbřezí. Zájem o židovské stavby a hřbitovy skutečně stoupá,“ dodala Nováková.

Atmosféra

Známý je také hřbitov v Podbřezí. „Tamní hřbitov hodnotím jako jeden z nejkrásnějších u nás. Je situován v lese a vytváří klidnou a malebnou atmosféru. Spousta lidí tam chodí na procházky,“ uvedl student historie z Rychnovska Pavel Bednář. Volně přístupný hřbitov v Podbřezí leží nad řekou, dokonce na trase turistické značky. Lidé sem chodí na procházky často.

Mezi méně známé, přesto oblíbené památky patří hřbitov ve Vamberku nebo Rokytnici v Orlických horách. Zajímavou památkou je i synagoga v Doudlebách nad Orlicí.

„V posledních letech zájem opravdu vzrůstá, u židovských památek je stále živěji. Podle mě je to tím, že lidé toho o židech tolik nevědí, a tak je to pro ně zajímavé. Chtějí se dozvědět něco nového,“ vysvětloval Bednář. Podle něj za zvýšený zájem může také to, že památky jsou zajímavé a nezvyklé samy o sobě.

„Architektura je originální, prostředí hřbitovů má zvláštní atmosféru. To lidi určitě přitahuje,“ dodal Bednář.

Židé v dějinách Dobrušky

Součástí stálé expozice muzea na Šubertově nám. čp. 45 je i unikátní památka: mikve, rituální očistná lázeň z 18. století. Návštěvníci zhlédnou také krátký videofilm o historii Židů v Dobrušce a na Skalce, a to v české, anglické nebo německé verzi.

Otevřeno:
květen, červen a září: v pracovní dny od 8 do 15 hodin červenec a srpen: denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin

LUCIE KUDLÁČKOVÁ

19.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína.

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína

ilustrační foto - fotbal

Kam za sportem v regionu během dne?

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Rychnovsko - Pořádáte zajímavou kulturní, sportovní či společenskou akci? Přidejte ji do nové rubriky Tipy Deníku, kterou najdete na stránce: www.rychnovsky.denik.cz/tipy/pridat/. Stačí, když zde do kolonky Přidat akci připojíte facebookovou adresu vaší události.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení