Navíc v okresním městě chybí i nabídka stavebních parcel, na kterých by mohly vznikat nové domy.

Společný jmenovatel – kvasinská automobilka a průmyslová zóna v Lipovce. „Byty v Rychnově scházejí. Zájem o ně je velký, ovšem kdo chce nově bydlet, má pramalou šanci byt sehnat. A i když se mu to podaří, ceny jsou opravdu vysoko," prozradil jednatel realitní kanceláře Jiří Zatloukal. Zlepšení se neočekává.

Rychnovsko – Rozšiřování výroby v kvasinské automobilce, neustále rozrůstající se průmyslová zóna v Lipovce, to jsou hlavní důvody, které výrazně ovlivňují nezaměstnanost 
na Rychnovsku.

S tím souvisí i to, že lidé mají velký zájem v našem okrese žít. Bohužel nabídka volných bytů či stavebních parcel je omezená. Pramalé šance na sehnání bytu mají především zájemci v Rychnově.

„Vše se točí kolem Kvasin. Lidé chtějí bydlet zejména v Rychnově. Naše společnost připravila i projekty na nové stavební parcely. Bohužel jsme se ale setkali s nepochopením ze strany úřadů," uvedl jednatel jedné rychnovské realitky Jiří Zatloukal. Podle jeho slov je situace v menších obcích a na venkově lepší. Primárně ovšem převládá poptávka po bytech v Rychnově, a to právě z důvodu dobrého dopravního spojení v rámci kvasinské automobilky, ale i nabídky služeb a životního komfortu, které Rychnov umožňuje.

S nedostatkem nabídky a jasnou převahou poptávky bojují i realitní kanceláře jinde v okrese.

„Bytů je nedostatek. A je jasné proč – kvůli rozrůstající se Lipovce a Kvasinám," zmínil jasnou příčinu realitní makléř z Kostelce Radek Kušta. Pozoruje v současné době i nový trend. Poptávka narůstá i po vzdálenějších místech. V těchto dnech není výjimkou, že zájemci hledají i ve dvacetikilometrovém okruhu od automobilky.

„Lidé projevují zájem najít si nová bydlení klidně i několik desítek kilometrů od Kvasin. Nedávno naši klienti projevili zájem i o bydlení vzdálené 30 kilometrů od automobilky," doplnil Radek Kušta.

Obecně je největší zájem o menší byty typu 2+1. S tím, že náš region trápí nedostatek bytů, souvisí i fakt, že ceny těch dostupných jsou vysoké. 

Přehled cen 
Prodejní ceny bytů jsou na Rychnovsku vysoké.Převažuje poptávka po bytových jednotkách 2+1.
Prodejní cena tohoto bytu se v Kostelci pohybuje okolo 1 milionu 300 tisíc korun.
Pronájem podobného bytu vyjde nájemníky na přibližně 8 tisíc korun (bez nákladů za energie).
Stavební parcela určená pro výstavbu nového domu vyjde v Kostelci kupujícího přibližně na 700 korun za metr čtverečný. V horské Rokytnici pak kolem 300 korun za metr čtverečný.

Nejžádanější byty
V okresním bytě je největší poptávka po malých či středně velkých bytech.
Nejžádanější varianty jsou: 2+1, 2+kk či 1+1
Z tohoto důvodu jsou tyto byty dobrou investiční příležitostí.
Za velký byt o velikosti 3+1 dají kupující bezmála 
dva miliony korun.