Návštěvníky bude lákat na program plný bádání, působivých instalací, populárně-naučných show a tvůrčích dílen. Téměř dvě desítky tvůrců se s nimi podělí o své zkušenosti nejen s tradičním tvořením, ale také s moderními technologiemi.

Své vychytávky a vynálezy během festivalu představí nejen jednotlivci – kutilové, ale také dětské kroužky, firmy a inovační centra.

„Velké zapojení a zájem místních tvůrců nám dělá radost. Je zde mnoho nadšených lidí, kteří tvoří a vynalézají. Skrze Maker Faire je chceme spojit a vynést jejich projekty z pokojíků, dílen a garáží na světlo světla,“ říká Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO, díky jehož podpoře se akce v Rychnově může uskutečnit.

Ilustrační foto.
Dětský den v Borohrádku zpestří svými ukázkami hasiči i vězeňská služba

„Návštěvníci se mohou těšit na program plný elektrotechnických projektů, moderního umění, experimentů a ručně vyráběných produktů. Podstatou festivalu je interaktivní forma, děti i dospělí mají možnosti si vše vyzkoušet a osahat – nejlépe třeba na workshopech od zkušených makerů,“ vysvětluje programový ředitel festivalu Vojtěch Kolařík.

Jedním z nich je třeba Jiří Kraus, který se zaměří na využití 3D tisku v hudbě. Přestaví nejen plusy a mínusy hudebních nástrojů vyrobených tímto moderním způsobem, ale také ukáže, jak lze zahrát písničku na samotnou 3D tiskárnu. Studenti VOŠ a SPŠ Rychnov nad Kněžnou zase předvedou modely strojů, které sestavili pro výuku s využitím moderních technologií. U projektu Zubylinka si pak návštěvníci vyrobí vlastní přírodní kosmetiku, zároveň dostanou během festivalu možnost sestrojit si například vlastní vodní raketku nebo funkční model robotické ruky.

U Čapkových. Je libo denní tisk?
Na komíně rychnovského pivovaru se už vyklubala čtyři čápata. Bude jich pět?

„Chceme návštěvníků ukázat, že možností, jak rozvíjet vlastní kreativitu je mnoho. Maker Faire ukazuje cesty, jak tvořit a objevovat doma, ale i v rámci již existujících skupin či organizací,“ uzavírá Vojtěch Kolařík.

Festival se letos koná v devíti městech České republiky. Akce je všem návštěvníkům zpřístupněna zdarma.