Pomalu ale jistě se blíží nejchladnější roční období. Na pořádnou zimu je proto potřeba připravit také zahradu, aby se i příští rok změnila v rozkvetlý sad.

Určitou péči potřebuje na zahradě všechno. Například květiny. „Růže je potřeba zkrátit asi na čtyřicet centimetrů. Ne více, protože po zimě se zastřihují na deset centimetrů. Růžičky je dobré přikrýt nějakým chvojím, které je ochrání před zamrznutím. Doporučuji taktéž zakrýt i kořeny vinné révy, aby nepomrzla jako letošní rok," radí Josef Helmich z Českého zahrádkářského svazu v Rychnově.

Co se týče ovocných stromků, není potřeba dělat téměř nic. Může se ale stát, že po sklizni zůstaly především u peckovin na stromku špatné plody. Ty je potřeba otrhat a spálit, protože by se z nich mohli líhnout cizopasníci.

Sklizené ovoce, ale i zelenina, se uskladňuje do sklepů, ve kterých se teplota pohybuje okolo dvou až pěti stupňů. „Dobrý sklep je zárukou toho, aby ovoce vydrželo až na duben, kdy je vitamínů málo," řekl Josef Helmich.

Podle Ireny Fléglové z rychnovského zahradnictví se stromy stříkají během zimy nebo těsně před jarem. „Na podzim se skoro žádná chemie nepoužívá. Možná až později přípravek proti okusu, který stojí asi 94 korun za litr," vysvětlila Irena Fléglová, jejíž firma provádí zazimování zahrad. Počítá si dvě stě korun na hodinu bez DPH. Cena je však velmi individuální.

Kdo to ještě nestihl, tak nyní je vhodná doba na vysazování cibulovin, tedy tulipánů či narcisek, a také česneku. „To aby brzy nevyrašil. Pokud to udělá ještě v prosinci, vzniká nebezpečí, že nať chytne plíseň. Před vysazením ho doporučuji namořit na 24 hodin v soli. Tím se vydezinfikuje," prozradil Josef Helmich.  Také se začínají sázet všechny ovocné stromy, rybízy a angrešty.

„Lidé teď nejčastěji kupují chryzantémy, ovocné stromky a růže," uvedla Irena Fléglová.  Sazenice růže přijde zhruba na čtyřicet korun, chryzantémy asi jednadvacet.

Základní kroky zazimování podle odborníka

JOSEF HELMICH, předseda Českého zahrádkářského svazu Rychnov

1. Sklidit všechno, co je na zahradě. Je potřeba vyřezat pozdní salát a květák, ze země dostat kořenovou zeleninu. Tu vyrýt, očistit a uskladnit.  Poté je vhodné zahrádku zrýt.

2. Využívat kompost. Co lze, odnést na kompost. Kdo by ho měl starý, je možné ho přeházet, aby byl na jaře kvalitní a dala se jím posypat zahrádka nebo okolí stromů.

3. Naposledy posekat. Kdo má okrasný trávník, měl by ho naposledy posekat, aby nevymrzal. Délku nechat minimálně pět centimetrů.

4. Získávání semínek. Právě je vhodná doba získávání semínek z odkvetlých květin. Ať to jsou jednoletky nebo dvouletky,  dají se otrhat a usušit na příští jaro. Potom se můžou vysít. Totéž okurka, rajčata  a papriky – vybrat semínka (pouze z přezrálých plodů), usušit a nechat si je na příští jaro.

5. Revize nářadí. Když skončí práce, je vhodné se podívat, jak vypadá nářadí. V úplně poslední etapě se  připravuje na jaro. Je nutné ho očistit, vyspravit a nabrousit.