VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahrádkáři se starají o květinovou výzdobu i vystavují

Potštejn - Základní organizace Českého zahrádkářského svazu v obci sdružuje zahrádkáře z Potštejna a Záměle. Má 50 členů a řídí ji výbor, který se pravidelně schází jednou za měsíc.

11.5.2009
SDÍLEJ:

Zahrádkáři Potštejna a Záměle na výstavě Zahrada východních ČechFoto: ZO ČZS Potštejn a Záměl

Práci za minulý rok 2008 jsme zhodnotili na výroční členské schůzi dne 7. 2. 2008, která se konala v Potštejně v restauraci Pod lipami. Součástí výroční schůze byla i přednáška přítele Peřiny z Vamberka o pěstování ovoce, zeleniny a květin.

Naši členové obdrží každý rok, vždy se členskou známkou, Zpravodaj vydávaný ústředím, kde nalézají rady a poznatky k práci na zahradách, ale i novinky a právní pomoc. Základní organizace pak vždy vlastním nákladem vydává materiál s radami, například k chemické ochraně rostlin nebo letos o zalévání a hospodaření s vodou při pěstování rostlin. Tímto způsobem se snažíme o zvyšování odborných poznatků z oboru pěstování a péče o naše zahrady. Na výroční schůze zveme rovněž zástupce obce a partnerských společenských organizací.

Hlavní činností naší organizace je udržování květinové výzdoby v obci. V naší péči jsou záhony u busty TGM, záhony růží naproti novinovému stánku a u kostela, truhlíky na mostě a květinové mísy. V roce 2008 jsme na tato místa v jarní a letní výsadbě vysázeli 1361 kusů květin. Suché léto vyžadovalo časté zalévání záhonů a mís. Jejich udržování bylo dosti náročné. Květinovou sadbu si pěstujeme sami z vlastních výsevů a staráme se o ni až doby výsadby. Vyséváme a pěstujeme macešky, muškáty, petúnie, surfínie, begonie, afrikány, lobelky, jiřinky a tařice. Snažíme se, aby místa o která se staráme, zkrášlovala obec.

Naše organizace se aktivně účastní výstavy v Častolovicích. V loňském roce vystavovalo pět našich členů celkem 35 odrůd ovoce a zeleniny. Poprvé jsme vystavovali samostatně v oddělení určeném pořadateli pro základní organizace. Snažili jsme se, aby naše prezentace byla důstojná a ukázala činnost našich členů.

Pro naše členy a další zájemce jsme uspořádali dva zájezdy. Na jaře jsme navštívili výstavu Narcis v Lysé nad Labem a bonsajcentrum ve Lhotách pod Libčany. Druhý výlet se konal 6. 12. 2008 na Veselý kopec, kde jsme zhlédli vánoční zvyky našich předků. Dále do pražírny kávy v Borohrádku a na zámek v Nasavrkách. Výlety byly vždy zakončeny v Roubence v Týništi, kde jsme se ještě společně pobavili.
Naši činnost průběžně zaznamenáváme do kroniky organizace a současně doplňujeme její přílohu fotografiemi z našich akcí. Kroniku vystavujeme k nahlédnutí členům vždy na výroční schůzi.

Nezapomínáme na naše jubilanty, kterým přejeme k jejich významným životním výročím.
Problémem naší organizace je stárnutí našich členů. Není zájem mladší generace o spolkovou činnost.Velmi rádi bychom uvítali v našich řadách další nové členy. Doufáme, že se nám podaří najít spoluobčany, kteří chtějí být zahrádkáři nejen na své zahrádce.

Za ZO ČZS v Potštejně a Záměli předseda Zdeněk Kubalík

11.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Špindl SkiOpening 2017, oficiální zahájení lyžařské sezony v krkonošském horském středisku.

Polívková si připadá jako paní starostová, Vašut lyžoval závodně

Hokejová extraliga: Mountfield HK - HC Škoda Plzeň.
40

Paráda! Hradec rozdupal lídra

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. prosince 2017.

S elekromobilem zdravotníci ještě život nezachraňovali

Královéhradecko - Krajští záchranáři jezdí přes měsíc elektromobilem. Na zásah si s ním zatím netroufli.

„Konečně přijelo áčko,“ užíval si Jakub Kohák zasněžený Špindl

Královéhradecko, Špindlerův Mlýn /FOTO, VIDEO, ROZHOVOR/ - Známý showman Jakub Kohák se objevil v sobotu ve Špindlerově Mlýně při slavnostním otevírání lyžařské sezony.

Výstava jako pouť imaginárním ostrovem

Kostelec nad Orlicí - Artefakty z území ostrova Loomarti Bruuden budou k vidění ještě do poloviny prosince v nezávislé Galerii Skříňka v Kostelci na Orlicí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT