I když do jara je ještě daleko a celá příroda se stále nachází v hlubokém spánku, častolovičtí zahrádkáři již dnes myslí na to jak pěstovat to nejlepší a nejchutnější ovoce, které staré ovocné stromky vykopat a jaké nové odrůdy na svých zahrádkách zasadit.
V loňském roce, který byl velmi nepříznivý pro zahrádkáře, jsme se přesvědčili, že vypěstovat pěkné a zdravé ovoce je stále těžší a těžší. Většinu zahrádkářů zaskočila největší a nejrozšířenější nemoc na ovocných stromech - strupovitost a padlí. Po takovéto nemoci jsou jablka nevzhledná, malá a stromky postupně odumírají. K ochraně proti těmto a dalším nemocem mnozí pěstitelé na svých zahrádkách používají chemických postřiků, které jsou nejen velmi drahé, ale v případě neodborného použití i neúčinné.

Aby se nemuselo používat chemických prostředků, a přesto jsme na svých zahrádkách měli zdravé a chutné ovoce, doporučujeme pěstovat takové odrůdy ovocných stromků, které jsou odolné proti strupovitosti a padlí, jinými slovy jsou rezistentní.
V současné době je celá řada rezistentních odrůd jak jablek, tak i hrušek, které byly vyšlechtěny ve výzkumných ovocnářských ústavech v Holovousích, Střížovicích a Litoměřicích. Některé z nich ale zase mají jiné negativní vlastnosti, které se projeví například v horší kvalitě dužiny, jsou méně chutné nebo mají jiné nectnosti.

Abychom se vyznali v jednotlivých odrůdách, abychom na svých zahrádkách nemuseli ve veliké míře používat chemii, a přesto měli dobré a chutné ovoce, proto častolovičtí zahrádkáři zorganizovali již podeváté degustaci jablek, ze které vyšly výsledky a tím i doporučení pro pěstování těch nejlepších jablek.

Organizátoři připravili ochutnávku 31 odrůd, které se hodnotily podle předem stanovených kriterií. Porovnávaly se jak starší odrůdy se současně pěstovanými, tak i perspektivními. Po vyhodnocení celé anonymní akce se nejlépe umístily odrůdy Sirius, Rubinola a Orion. Jsou to všechno odrůdy, které byly vyšlechtěny v ÚEB ve Střížovicích a jako nové odrůdy jsou i licenčně vázány a současně velmi těžko pro zahrádkáře dostupné. Na dalších místech odrůdy Kid Jonagold, Red Šampion a Jonagold Prince se již v našem teritoriu začínají pěstovat. Na posledních místech se umístily odrůdy Zuzana, Florina a Idared. Ti zájemci, kteří se zúčastnili celé degustace v Častolovicích, dostali již kompletní vyhodnocení všech 31 odrůd a tím i návod k pěstování.

Pro zahrádkáře a milovníky zahrádek se nyní naskýtá otázka – a co dál. V současné době pokud teplota neklesne pod –5°C, dá se již provádět takzvaný zimní řez ovocných stromů a keřů. V podstatě se jedná o odstranění starého dřeva, které dává nekvalitní ovoce, prosvětlují se koruny stromů a poměr kosterních větví ke kořenovému systému se dává do takového poměru, aby stromy začaly zdravě růst. V každé základní organizaci ČZS se najde alespoň jeden odborník, který rád poradí a ukáže správné ošetřování ovocných stromů a keřů.

Velmi důležitá je také správná skladba odrůd na zahrádkách, kde by měly převažovat zimní odrůdy jak jabloní, tak i hrušní. Nesmíme se bát vysazovat nové odrůdy, protože v současné době nové stromky již za dva až tři roky začínají rodit a při správném pěstování již v pátém roce dosahují plné plodnosti. Ti pěstitelé, kteří mají na svých zahrádkách veliké staré stromy a nechtějí se jich zbavit, těm doporučujeme přeroubovat některé kosterní větve novými odrůdami, které se třeba umístily na předních místech při výše popisované degustaci.

Na předsednictvu Územní rady Rychnov n.K., které sídlí v zahrádkářském domě v Rychnově n. K., je každou středu 8 – 13.30 hodin otevřena odborná poradna a pro zájemce je připraveno menší množství kvalitních roubů jak rezistentních, tak i tolerantních odrůd.

V současné době je ta pravá chvíle, abychom se podívali na zahrádku a připravili se na brzký příchod jara. Při teplejších dnech můžeme ošetřit i peckoviny, především broskve, ale také i meruňky a švestky proti houbovým chorobám. Těm pěstitelům, kteří neponechají svoji zahrádku náhodě a již dnes se o ní budou starat, se příroda jistě odvděčí a potěší.


Josef Helmich