Na nedávné skončené degustaci jablek se na předních místech umístily odrůdy: Topaz, Admirál, Sirius, Bohemia, Jonagold, Gloster a další.

Nejen odborné akce jsou v plánu častolovických zahrádkářů, ale i zábavné pořady. Mezi ně patří na příklad kulturní akce „Harmonikáři", která je pravidelně velmi navštěvována a letos se uskuteční v sobotu 21. března od 15 hodin v sále „U Lva".

V letošním roce zahrádkáři marně čekají na pravou zimu, která by umožnila odpočinek celé přírodě. Mnohde je již vidět rozkvetlé některé cibuloviny a kvetoucí kočičky se již ukazují v plné kráse. I když vrtochy počasí stále překvapují, musí zahrádkář již nyní myslet na pravé jaro, kdy se opravdu celá příroda začne probouzet.

Také i ovocnáři nesmí nic zanedbat a právě nyní je nutné myslet na zimní ošetření ovocných stromků. Je známo, že loňská úroda ovoce byla menší a hlavně nekvalitní. Nadměrný výskyt plísní a skládkových chorob způsobil ještě další ztráty na ovoci. Jedna z prvních podmínek, jak tomuto předejít, je dobře ošetřit ovocné stromy v zimních podmínkách.

Základní věc, kterou by měl každý pěstitel udělat je provést správný zimní řez na jabloních a hrušních, prořezat stromky angreštů a rybízů, preventivně chemicky ošetřit všechny ovocná stromky a keře. I když to není složitá věc, nesprávným způsobem se zahrádkář může připravit nejen o úrodu, ale docílit i poškození stromků. Správným zimním řezem se dociluje předpoklad dobré a kvalitní úrody, částečně i odolnost proti houbovým chorobám. Stromky zahuštěné, neudržované, nebo nesprávně prořezané jsou napadány hnilobami právě proto, že sluníčko nemá přístup do celé koruny.

Další výhodou správného zimního řezu u stromků s náchylností k přeplození je zabezpečení úrody jen takové, kterou stromek dokáže řádně uživit.

Zimní řez jádrovin, který bude prakticky ukázán v neděli 1. března na zahrádkářské osadě Bělá 1 v Častolovicích se bude skládat ze tří ukázek. Nejprve všichni přítomní uvidí výchovný řez, který se prování u nových stromků 1 4 roky po výsadbě, dále pak řez udržovací, který je aktuální u stromků v plné plodnosti. Poslední ukázka bude u stromků starších málo plodících, tak zvaným zmlazovacím řezem. Tímto ošetřením docílíme u starších stromků jejich zmlazení a tím přinucení k plodnosti. Také bude ukázán zimní řez u angreštu a rybízu. V žádném případě se v zimním období nedoporučuje provádět zimní řez u peckovin a ořechů. Všechny tyto fakta budou na této praktické ukázce vysvětleny a ukázány. Častolovičtí zahrádkáři zvou na tuto ukázku všechny zájemce ovocnáře, milovníky dobrého ovoce, a přírody. Bližší na www.zahradkari.com, kde mohou získat další dobré rady. (jh)