Výstava trvala tentokrát čtyři dny, od čtvrtka do neděle proudily do Častolovic tisíce návštěvníků.

Zahrádkáři výstavu připravili opět s nádechem podzimu. Nechyběla podzimní aranžmá, téměř každý krok zdobily pestrobarevné květiny. Návštěvníci zde mohli vidět například výstavu jiřin, nechybělo ale ani ovoce a zelenina. Ty nejmenší zase potěšila zvířata.

Lidé se do Častolovic sjížděli z blízkého i dalekého okolí. „Moc se mi tu líbí, zaujaly mě velmi jiřiny, doma také nějaké pěstujeme, ale taková škála barev je opravdu okouzlující. Letos ale muselo být pěstování složitější kvůli nedostatku vody," prozradil Karel Bidlo, který přijel z okolí Pardubic. Na slavnostní zahájení, které se konalo v pátek dopoledne, dorazili také náměstci hejtmana Královéhradeckého kraje Otakar Ruml a Karel Janeček. Výstava se letos konala již po sedmnácté. Kromě odborné poradny si mohli příchozí zakoupit okrasné stromky, květiny, ovoce, zeleninu, ale i něco dobrého na zub.

V sokolské zahradě nechyběl ani s podzimem spjatý burčák. „Letos poprvé jsme začali s výstavou už od čtvrtka. Chtěli bychom takto začínat každým rokem, chvíli ale potrvá, než si návštěvníci zvyknou. Zahrada východních Čech je unikátem hlavně proto, že je výstavou celého Královéhradeckého, ale i Pardubického kraje. I přes sucho a žár se nám podařilo sehnat kvalitní materiál, jako jsou květiny a ovoce. Výstavu navštívilo celkem 14 586 lidí," řekl hlavní organizátor výstavy Josef Helmich.

Na letošní výstavě nechyběla také soutěž o nejlepší misku, do které se zapojila široká veřejnost. O vítězství usilovalo celkem 17 misek. Soutěž o nejlépe naaranžovanou misku ovoce a zeleniny doplněnou květinami je návštěvníky velmi vítaná. Je anonymní, každým rokem se soutěže o naaranžování nejlepší misky účastní více než dvě desítky soutěžících. Dokazují, že je mezi námi stále dost šikovných lidí, kteří mají jak dobré nápady, tak i vkus a smysl pro estetiku.

Letos se do osudí dostalo 
1 903 platných žetonů, na prvním místě se s miskou číslo 6 umístila Marta Rambousková z Častolovic. Druhým místem se může chlubit ZO ČZS Byzhradec s miskou číslo 16 a třetí nejlepší byl Josef Šimek z Byzhradce, který vyrobil misku označenou číslem 17.

Zahrada východních Čech se těší stále většímu zájmu veřejnosti.

„Je to tu krásné, nikdy jsem tu nebyla a jsem velmi překvapená. Nejvíce se mi líbí naaranžované květiny, a to hlavně jiřiny. Přijela jsem z Ledců," dodává návštěvnice Jaroslava Holubová.