Tolik květin, ovoce a zeleniny na jednom jediném místě pohromadě se jen tak nevidí. Jedna z největších zahrádkářských výstav v republice Zahrada východních Čech začala dnes po ránu psát svůj třináctý ročník.

Každý rok si organizátoři připraví pro návštěvníky několik novinek. A že jich letos v areálu u sokolovny v Častolovicích bude k vidění spousta. „Za největší úspěch považujeme rozšíření výstavní plochy na více jak 2500 metrů čtverečních a prodejní plochy na 2800 metrů čtverečních. Letos budou vůbec poprvé k vidění gladioly, lilie a orchideje,” říká hlavní pořadatel Josef Helmich.

Největší část areálu však obsadí pěstitelé a výzkumné ústavy se svou úrodou ovoce a zeleniny. Ta bývá na podzimní častolovické výstavě tou nejhojnější. „Představí se jednotlivci, velkopěstírny a další zahrádkáři z osmi okresů východních Čech. Své odrůdy přivezou i tři šlechtitelské ústavy. Kromě rezistentních jablek budou ukázány i odrůdy ovoce, které pěstovali dědové našich dědů,” prozrazuje něco málo z široké nabídky Helmich.

Nepřehlédnutelná bude i kolekce ořechů. V zelenině se zase představí mimo jiné i jedenáct druhů česneku. Poprvé bude vystavena veliká kolekce melounů vypěstovaných ve východních Čechách.

Lahůdku si organizátoři připravili pro milovníky včel. Ti se mohou pokochat pohledem na úly a všechny dostupné včelařské pomůcky. Praktickou stránku včelařství doplní i ta kulinářská. Výrobků z medu bude v této sekci nespočet. Svými úspěchy se pochlubí i chovatelé jak drobného zvířectva, tak okrasných ptáků. Mezi další vystavovatele pořadatelé zařadili i kaktusáře.

I když východní Čechy nepatří k teplomilným oblastem, přesto se každý bude moci přesvědčit, že i v našich podmínkách se dá pěstovat dobré hroznové víno. „V nainstalovaném sklepním prostoru bude k vidění nejen víno pěstované pod Kunětickou horou na Pardubicku, ale také veliké hrozny ze skleníků,” potvrdil Helmich. Organizátoři letos zaznamenali obrovský zájem také o tradiční soutěž, která se během výstavy koná. Návštěvníci mají možnost hlasovat o nejlepší misku ovoce a zeleniny. Tu aranžují sami vystavovatelé a fantazii i umění se meze nekladou. „Vloni bylo vhozeno do osudí více než čtyři tisíce žetonů. Celá soutěž je anonymní a jednotlivé misky jsou ukázány pod čísly. Začátek je v pátek v 8 hodin a ukončení je v neděli v 15 hodin,” dodává organizátor Josef Helmich.

Jak ošetřovat stromky, které odrůdy pěstovat, jak docílit nejlepší úrodu, to budou asi nejčastější otázky na odborníky v poradně, která během celé výstavy bude otevřena.

Letošní výstava se však může pyšnit další novinkou. Vystavovány budou také moderní skleníky. Tradičně si na své přijdou i milovníci zahrádkářské techniky všeho druhu a dalších potřebných pomůcek či hnojiv pro pěstování.

Dříve narození jistě nepřehlédnou samostatnou kolekci bylinek z Botanické zahrady Univerzity Karlovy z Hradce Králové a velikou škálu přírodních čajů. Okrasné traviny a keře budou zase naaranžovány ve spojitosti s tekoucím jezírkem a vodními květinami. Na své si jistě přijdou i kupující, pro které pořadatelé připravili opravdu veliký výběr všeho, co zahrádkář potřebuje. Od ovocných stromků přes keramiku, květiny různých druhů až po zahradní nábytek. O požitek nepřijdou ani milovníci pochutina a dobrých jídel, kteří si budou moci současně poslechnout i příjemné melodie orchestrů, které zpestří každý výstavní den. Své vystoupení předvedou také malé mažoretky.

Dalším poprvé, které pořadatelé připravili, bude ochutnávka různých druhů brambor a ovoce. Chybět nebude ani ukázka aranžování květin s výkladem. Výstava v častolovickém areálu otevře své brány dnes v 8 hodin a za posledním návštěvníkem se zavřou v neděli po 17. hodině.

Co bude k vidění

Květiny: cibuloviny, gladioly a lilie, jiřiny a hrnkové jiřiny, africké fialky, begonie, lilie a subtropické rostliny, orchideje, okrasné trávníky a tráva, kolekce kaktusů a jezírka s vodními rostlinami

Ovoce: jablka, hrušky, švestky a ořechy, hroznové víno, melouny

Své budou také staré odrůdy jablek.

Zelenina: listová a kořenná, česnek, brambory, zelí, houby, okrasná zelenina

Různé: okrasnvodopády