Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Zahrada východních Čech v Častolovicích

Častolovice/AKTUALIZOVÁNO - nová fotogalerie/- Výstava ovoce, zeleniny a květin pod názvem Zahrada východních Čech se koná od pátku 3. do neděle 5. října 2008 v areálu Sokolské zahrady, sokolovny a nové budovy v Častolovicích. Pořadateli této výstavy jsou Základní organizace ČZS Častolovice, Územní sdružení ČZS Rychnov nad Kněžnou a městys Častolovice.

3.10.2008
SDÍLEJ:

Zahrada východních Čech 2008, výstava v ČastolovicíchFoto: Jaroslava Provazníková

Návštěvníci jistě nepřehlédnou kolekci bylinek, ukázky pěstování žampionů či velikou škálu přírodních čajů.

Tradiční oblastní výstava, která se pořádá vždy na podzim, má každým rokem nějaké novinky a v letošním roce tomu nebude jinak. Organizátoři považují za největší úspěch rozšíření výstavní plochy na více než 2 000 m2 a prodejní plochy na 1 800 m2. Krásný rámec výstavě budou dávat například kolekce rostlých chryzantém z Havlíčkobrodska, begonie z Pardubic, jiřiny od šesti velkopěstitelů z celých východních Čech, pokojové květiny z Ústí nad Orlicí a překrásné květiny z Holandska.

Nosným prvkem však bude ovoce a zelenina z osmi okresů východních Čech, perspektivní ovoce ze tří šlechtitelských ústavů. Velmi zajímavé budou samostatné kolekce z dvanácti základních organizací ČZS. Na jubilejné desáté výstavě budou také zastoupeny firmy a podniky, které mají blízký kontakt se zahrádkáři a přírodou. Organizátoři připravili překvapení pro včelaře: nainstalovali úl se živými včelkami a s produkty, které byly vyrobeny z včelího vosku. Myslivecké trofeje zasazené do krásného lesního paloučku jistě také potěší mnohé návštěvníky.

Mezi další vystavovatele pořadatelé zařadili i kaktusáře, kteří svými výpěstky budou dávat návody pro pěstování suchomilných rostlin. I když východní Čechy nepatří k oblastem pro teplomilné rostliny, přesto se každý bude moci přesvědčit, že i ve zdejších podmínkách se dá pěstovat dobré hroznové víno.

Milovníky krásy jistě upoutají překrásně naaranžované misky s ovocem, zeleninou a květinami. Z pohledu vystavovatelů je v letošním roce o tuto tradiční soutěž veliký zájem. Odborníci a začátečníci mohou navázat kontakty s odbornou poradnou, která je na výstavišti otevřena během celé výstavy. Jak ošetřovat stromky, které odrůdy pěstovat, jak docílit nejlepší úrodu, to budou asi nejčastější otázky pro odborníky v poradně.

Historii zahrádkářů představuje několik nástěnek ze zahrádkářského muzea v Hradci Králové. Letošní výstava ale ukazuje i moderní skleníky, zahrádkářskou techniku a nářadí, šetrnou chemickou ochranu, tropické stromky i s ovocem pěstované na Trutnovsku, krásné miniatury - okrasné stromky z Jičínska a řadu dalších pozoruhodností. Nejen dříve narození návštěvníci jistě nepřehlédnou samostatnou kolekci bylinek z Botanické zahrady Univerzity Karlovy z Hradce Králové, ukázky pěstování žampionů a velikou škálu přírodních čajů.

Okrasné traviny a keře jsou naaranžovány v blízkosti tekoucího jezírka a vodních květin.

Organizátoři zvou na výstavu všechny milovníky přírody, zahrádkáře a lidi, kteří se chtějí něčemu přiučit, pobavit se a prožít příjemný den na výstavě, která je v Častolovicích otevřena každý den od 8 do 18 hodin.

(jh)

Historie zahrádkářských výstav

1966 První zahrádkářská výstava v Častolovicích v pohostinství Beseda, návštěvnost 124 lidí, vystavovalo se ovoce a zelenina od místních zahrádkářů

1967 Druhá výstava v pohostinství Beseda, návštěvnost 206 lidí, ovoce a zelenina byly doplněny ručními pracemi zahrádkářů

1968 Výstava ovoce, zeleniny a drobných prací v budově místního národního výboru, výstava byla úspěšná, účast 238 lidí

1974 Výstava pod názvem Radost – Krása – Užitek, konala se v zimní zahradě na zámku v Častolovicích, hlavní aranžerie z květin, účast 1500 lidí

1975 Výstava pod názvem Květiny – Ovoce – Porcelán, konala se v malém sálku sokolovny v Častolovicích, účast 458 lidí

1976 Výstava pod názvem Radost – Krása – Užitek v prostorách zámku, vystavovalo se ovoce, zelenina a okrasné doplňky včetně obrazů, návštěvnost 1200 lidí

1980 – 1992 menší výstavy v základní škole v Častolovicích, jednalo se o výstavky ovoce s jednotlivými odrůdami jablek a hrušek pro školní mládež

1993 – 1994 Výstavy ovoce a zeleniny, které se uskutečňovaly v hasičské zbrojnici, vystavovalo se ovoce a zelenina od místních zahrádkářů, účast 268 lidí.

1995 Okresní výstava ovoce a zeleniny, která se konala v sále U Lva, vystaveno bylo ovoce, zelenina, obrazy a další aranžérské věci. Znovu uveden název Radost – Krása – Užitek. Účast 1 200 lidí.

1996 Okresní výstava pod názvem Radost – Krása – Užitek se uskutečnila v sále U Lva. Vystavovalo 105 vystavovatelů. ZO ČZS oceněna Čestným uznáním 1. stupně, které na výstavě předal předseda ČZS Ing. Čada. Slavnostního zahájení se zúčastnili zástupci územních rad ČZS z východních Čech, účast 2 000 lidí.

1997 Okresní výstava pod názvem Radost – Krása – Užitek se poprvé uskutečnila v sále sokolovny a na venkovní ploše se postavil hangár. Výstavní plocha 650 m2, v rámci výstavy byl poprvé zahájen prodej pro potřeby zahrádkářů, vystavovalo se i na venkovní ploše. Poprvé byl uskutečněn kulturní doprovodný program. Návštěvnost přes 2 tisíce lidí

1998– 1999 Výstavy pod názvem Radost – Krása – Užitek v okresním rozměru měly jak ve vystavovaných produktech, tak v aranžerii vzestupnou tendenci. Také doprovodný program se zkvalitňoval. Návštěvnost 2 500 lidí.

1999 – 2007 Na návrh republikové rady výstava dostala název Zahrada východních Čech, protože se na ní prezentovali zahrádkáři nejprve z pěti, později ze sedmi okresů a velkopěstitelé - instituce z celých východních Čech. Výstava se rozšířila o expozici květin, zahrádkářské potřeby, nářadí a pomůceky.

Podstatně se zkvalitnil doprovodný program, ozvučení a zabezpečení. Účast dosáhla přes 10 000 lidí.

Radost, krása, užitek – program výstavy

- přehlídka zahrádkářských výpěstků z celých východních Čech
- vystavené ovoce současně pěstované, perspektivní a rezistentní
- ovoce z ovocnářských a šlechtitelských výzkumných ústavů
- přehlídka staročeských a stále dobrých odrůd jablek
- samostatné expozice hroznového vína, paprik a ořechů
- současně pěstovaná zelenina, včetně pěstitelských specialit
- výstava květin: chryzantém, jiřin a begonií, pokojových květin
- výstava mysliveckých trofejí, včelařství a kaktusářů
- poradenská služba, odborné přednášky a ukázky aranžerie květin
- soutěž o nejlepší misku ovoce a zeleniny
- výstava zahrádkářské techniky, nářadí a pomůcek
- ukázky gastronomie s ovocem a zeleninou, různé ochutnávky
- stánkový prodej všeho, co zahrádkář potřebuje, prodej ovocných stromků a keřů, okrasných dřevin a cibulovin, květin, keramiky a odborné literatury, bonsají, ovoce a zeleniny
- doprovodný kulturní program a bohaté občerstvení
- možnost návštěvy galerie akademického malíře A. Hudečka
- možnost návštěvy zahrádkářského muzea v Hradci Králové

PÁTEK 3. 10. 2008
8.00 hod. zahájení prvního dne výstavy.
9.00 hod. zahájení soutěže o nejlepší misku ovoce a zeleniny
10.00 hod. slavnostní zahájení výstavy za účasti republikové rady ČZS, krajských delegací a ÚS ČZS
14.00 hod. vystoupení hudební skupiny HOPR z Častolovic
16.00 hod. přednáška Šetrná chemická ochrana, pěstování růží
18.00 hod. konec prvního dne výstavy

SOBOTA 4. 10. 2008
08.00 hod. zahájení druhého dne výstavy
09.00 hod. zasedání pléna ÚS ČZS
14.00 hod.vystoupení Lázeňského orchestru z Vamberka.
15.00 hod. ukázka aranžování z rostlých květin – Z. Kvasničková
18.00 hod. konec druhého dne výstavy

NEDĚLE 5. 10. 2008
08.00 hod. zahájení třetího dne výstavy
10.00 hod. vystoupení country skupiny Špunti
13.00 hod. vystoupení country skupiny Špunti
14.00 hod. módní přehlídka firmy MELI style z Hradce Králové
15.00 hod. vystoupení mažoretek
16.00 hod. ukončení soutěže o nejlepší misku ovoce a zeleniny
17.00 hod. celkové ukončení výstavy

Bližší informace tel.: 721311719 a na www.zahradkari.com

Zábava pro všechny smysly

Na své si jistě přijdou i kupující, pro které pořadatelé připravili veliký výběr všeho, co zahrádkář potřebuje. Od ovocných stromků přes keramiku, květiny různých druhů až po zahradní nábytek, to vše bude na výstavě v Častolovicích. O nic nebudou ochuzeni ani milovníci pochutin a dobrého jídle, kteří si budou moci současně poslechnout i příjemné melodie orchestrů, vystupujících každý den. Oživení výstavy jistě přinese naše nejmladší generace – mažoretky a poté i módní přehlídka. Motto Radost, Krása, Užitek bude provázet návštěvníky v průběhu celé výstavy, která má letos úplně jiné aranžmá.

Vznik: od Okrašlovacího spolku k osadám

1895 Počátky zahrádkářů v Častolovicích, kdy byl založen Okrašlovací spolek

1961 Založen Československý svaz ovocnářů a zahrádkářů v Častolovicích

1979 Přejmenování názvu na Československý svaz zahrádkářů v Častolovicích

1991 Přejmenování názvu na Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Častolovice
ZO ČZS v současné době má 131 členů a tvoří je:

1) Zahrádkářská osada Bělá 1

2) Zahrádkářská osada Bělá 2

3) Zahrádkářská osada Konopáč

4) Přídomní zahrádkáři

3.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

DRUHÁ NEJVÝŠE POLOŽENÁ volební místnost v ČR je krkonošská Malá Úpa v nadmořské výšce 1050 metrů.

Mánie lyžáků v úředních místnostech přijde u prezidentských voleb

Budeme opět kroužkovat ve velkém?

Královéhradecký kraj - Předčasné volby do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 výrazně ovlivnily preferenční „kroužky“, díky kterým ostrouhali mnozí lídři kandidátek a do Poslanecké sněmovny skočili osobnosti z dalších míst kandidátek.

Týnišťské hráčky přivezly dvě výhry z palubovek soupeřek

Rychnov nad Kněžnou, Týniště nad Orlicí - Pokračovala Východočeská basketbalová liga mužů i žen.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Dobruška ovládla i druhé derby s Krčínem, vítězný obrat přišel až po změně stran

Dobruška - Prvoligové národní házenkářky Dobrušky se již podruhé v podzimní části střetly se sousedním rivalem z Krčína a stejně jako v prvním duelu vyhrály, i když se hodně nadřely.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení