Každý podzim se tradičně scházejí všichni zahrádkáři a milovníci přírody do Častolovic, aby nejen získaly nové poznatky a zkušenosti z pěstitelské práce, ale také aby zavzpomínali a popovídali si se svými přáteli a kamarády.

Ne jinak tomu bude i v letošním roce, kdy se ve dnech 7. až 9. října uskuteční již 13. zahrádkářská oblastní výstava pod názvem „Zahrada Východních Čech“. Po zkušenostech z loňského roku, kdy výstava byla velmi úspěšná, je již dnes příprava na tuto akci velmi aktuální a organizátoři, Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Častolovice, Územní sdružení Českého zahrádkářského svazu Rychnov nad Kněžnou a Městys Častolovice pilně připravují celý průběh výstavy.

Je potěšitelné, že o tuto výstavu projevuje zájem nejen široká veřejnost, ale také odborníci z celé republiky.

Každým rokem organizátoři připravují některé nové věci a obohacují výstavu o nové prvky. Ne jinak tomu bude i letos. V rámci zdravé výživy budou připraveny ochutnávky brambor a jablek. Dále návštěvníci uvidí ucelenou kolekci hroznových vín a ořechů. Zajímavá bude také expozice ze starých českých odrůd jablek, které pěstovali naši předkové. Již tradičně je příslib kolekcí jablek z výzkumných ústavů Holovousy a Střížovice.

Z výzkumného ústavu z Litoměřic bude každý moci vidět ty nejlepší hrušky, které budou podrobně popsány pro pěstování drobných zahrádkářů.

V květinách se představí nejen krásné „kousky“ z dovozu z Holandska, ale vystaveny budou i begonie z Pardubic, jiřiny a jiřinky od šesti velkopěstitelů z cele republiky, chryzantémy z Havlíčkobrodska, kolekci pokojových květin okrasných listem z Ústí nad Orlicí a ve větším měřítku africké fialky z celé republiky. Novinkou pak budou kompozice z květin lilie, gladioly a orchideje.

Ze zeleniny mají pořadatelé příslib ucelené kolekce dvanácti odrůd paprik z Mělnicka, vzorky nejnovějších odrůd brambor z Výzkumného ústavu Havlíčkův Brod a překrásnou zeleninu od velkopěstitelů. V letošním roce se zúčastňují výstavy v rozšířeném seskupení i další vystavovatelé. Zajímavá ukázka bude od chovatelů z Týnišťské organizace, akvaristů z Rychnova a chovatelů okrasného ptactva ze Slemena-Synkova. Také tradiční výstava kaktusů a sukulentů, nebo živý včelí úl a výrobky z včelího medu jistě upoutají každého návštěvníka.

Z pohledu vystavujících firem, závodů a družstev se představí celá řada výrobců se svými produkty pro zahrádkáře. Od zahrádkářské techniky až po drobné nástroje, pomůcky a skleníky, to vše bude k vidění a připraveno k prodeji.

Okrasné stromky a keře, barevné zahradní trávy a další rostliny, včetně prodeje ovocných stromků, květin a zeleniny jistě potěší každého návštěvníka. V oblasti doplňkových programů bude provedena ukázka aranžování květin k „Dušičkám“. Každý den vystoupí hudební skupina nebo orchestr.

Pro velký zájem se opět uskuteční soutěž o nejlepší misku ovoce a zeleniny, která bude anonymní a tři nejlepší tvůrci získají ocenění i hodnotný dárek. Do soutěže je stále možné se přihlásit. Chybět nebude ani poradenská služba pro pěstitele.

OTEVÍRACÍ DOBA

ve dnech 7. až 9. října
každý den od 9 do 17 hodin

- Kromě prodejních expozic jsou připraveny ochutnávky nebo poradenský koutek.

(jh)