Květiny, ovoce, zelenina, nové odrůdy i ty, které pěstovali dědové našich dědů – nejen na to až do neděle láká letošní jubilejní dvacátá Zahrada východních Čech v Častolovicích.

„V celém zahrádkářském domě, v přízemí sokolovny, v prvním patře a ve vestibulech představuje kolekce jak od velkopěstitelů, tak jednotlivých zahrádkářů. Také ve venkovních prostorách je vše, co zajímá nejen zahrádkáře, ale i milovníky přírody a krásy,“ říká Josef Helmich, předseda rychnovského územního sdružení Českého zahrádkářského svazu, které akci spolu s častolovickými zahrádkáři a městysem Častolovice pořádá.

Květiny z Holandska

K vidění tu budou také méně známé druhy ovoce, bylinky, okrasné keře a stromky, bonsaje, kaktusy, sukulenty a květiny nejen z Česka, ale i z Holandska.

„Na výstavě se představí v samostatných expozicích i včelaři, chovatelé drobného zvířectva, ornitologové a houbaři. Chybět nebude ani stálá poradenská zahrádkářská služba, soutěž o nejlépe naaranžovanou misku ovoce a zeleniny a kvalitní doprovodný program. To vše doplní stánkový prodej všeho, co zahrádkáři a milovníci přírody potřebují pro své záliby a pěstitelskou práci na svých zahrádkách. Bohaté občerstvení je samozřejmostí,“ dodává Josef Helmich.

Dostatečná kapacita pro parkování bude zajištěna u výstavního areálu i v blízkých třech ulicích.

„Po dobu akce bude otevřena Galerie Antonína Hudečka a Muzeum Častolovic v budově úřadu městyse,“ upozorňuje častolovický starosta Zdeněk Praus.