Zatímco vloni v srpnu bylo v Kostelci nad Orlicí ubytováno více než sto šedesát osob, nynější počet žadatelů o azyl klesl na sto třicet čtyři. Nadále mezi nimi převládají Rusové, Ukrajinci a Kubánci.
Včera pobytové středisko navštívil ministr vnitra Milan Chovanec. Vedle ubytoven si prohlédl volnočasové centrum. V něm se lidé snaží ukrátit si čekání na vyřízení svých žádostí o udělení mezinárodní ochrany. Vedle knihovny a výtvarné dílny bylo nejvíce živo v dětském koutku, kde děti azylantů tančily a malovaly.

Chovanec se vyjádřil k aktuální kauze spojené s kosteleckým pobytovým střediskem, kdy se na internetu začala šířit nepravdivá informace o tajně ubytovaných uprchlících, kteří měli znásilnit dvě malé holčičky. „Vyšetřování pokračuje. Pokud to byl amatér mělo by být jednoduché zjistit, z jaké mailové adresy byla poplašná zpráva odeslána," uvedl ministr vnitra. „Může však jít o velmi dobře zajištěnou identitu jako před rokem a půl, kdy jsme tady měli výhrůžky ebolou a dodneška jsme nebyli schopní objevit původce nebezpečné nepravdivé informace."

Podle Chovance se policie vyšetřování velmi intenzivně věnuje. „Šíření obdobných poplašných zpráv je velmi nebezpečně pro psychoklima ve společnosti. Veřejnosti je potřeba říkat pravdu. Pokud by se něco podobného stalo, je potřeba, aby to lidé věděli. Jestliže se to však neudálo a někdo pouze šíří paniku a nenávist, je potřeba viníka neprodleně najít a potrestat." (six)