Pokud si chtějí udržet dobrou kondici, je potřeba, aby si nadále zachovali aktivní a činorodý přístup k životu.

Kdo si myslí, že v pokročilém věku se už nic nového nenaučí, je na velkém omylu.

Jedním ze způsobů, jak zůstat fit duševně i fyzicky, je dát se na vzdělávání. Pro seniory se stává prostředkem hledání cesty a způsobu pro poznávání možností výhod každodenního života.

Takzvané univerzity třetího věku nabízejí osobám v pozdějším věku všeobecné, zájmové a neprofesní vzdělávání na univerzitní úrovni.
V České republice je organizováno více než sedm set různých vzdělávacích programů a podobnou formou u nás studuje přes 38 000 seniorských studentů.

Možnost vysokoškolského zájmového studia mají od loňského podzimu senioři z Dobrušky a okolí, kteří se rozhodnou studovat v nově zřízeném konzultačním středisku Dobruška podporovaném městem Dobruška.

Už třetí semestr Virtuální Univerzity třetího věku zakončili dobrušští senioři – studenti, kteří v šesti přednáškách studovali od října do prosince ve zdejším konzultačním středisku téma „kouzelná geometrie".

„Bylo to velmi zajímavé studium. Poznali jsme, jaké geometrické tvary můžeme najít v přírodě či jak se projevuje jejich využití v architektuře. Velmi mě zaujal netradičně vyřešený projekt autobusového nádraží v Hradci Králové, který jsme si na přednáškách blíže představili," vrátila se k podzimní tématice jedna ze studentek Věra Pavlová z Dobrušky.

„Ač si možná někteří ze studentů při vzpomínce na svá školní léta zpočátku nemysleli, že by mohlo na geometrii být něco kouzelného, zjistili v průběhu semestru, že geometrie a geometrické tvary nás obklopují nejen v architektuře našich měst, ale že velkým bohatstvím geometrických tvarů oplývá také příroda," říká Jana Lukešová, vedoucí konzultačního střediska Virtuální Univerzity třetího věku v Dobrušce .

Slavnostní zakončení semestru s přítomností zástupců České zemědělské univerzity v Praze, která je organizátorem výuky, proběhne v lednu v Novém Městě nad Metují a dobrušští studenti se ho také zúčastní.

Své vlastní zakončení semestru si ale v Dobrušce uspořádali už před Vánocemi, kdy se většina studentů sešla na vánoční besídce v malém sále Společenského centra – Kina 70. Jak to na takových besídkách bývá, nechybělo vánoční cukroví, zpívání vánočních koled a dokonce ani recitace. Rozloučit se letos se studenty přišel také starosta města Petr Tojnar, který studentům popřál mimo jiné mnoho elánu do dalšího studia.

„Studenti se už nyní těší na další semestr, ve kterém budou studovat barokní architekturu v Čechách," prozrazuje Jana Lukešová. Její slova potvrzuje Věra Pavlová. „Vytvořili jsme na univerzitě dobrou partu, takže se na přednášky s novou tématikou po novém roce skutečně těším."