V rámci ekologického projektu Ukliďme si svět nasbírali žáci základních a středních škol Královéhradeckého kraje bezmála 14 tun vysloužilých elektrozařízení. Tento výsledek jim ve srovnání s ostatními regiony zajistil šesté místo. V celkovém absolutním množství se nejlepší školou v kraji stala ZŠ a MŠ Černíkovice na Rychnovsku, jejíž žáci přinesli přes 2,3 tuny elektroodpadu. „Do soutěže jsme se letos přihlásili poprvé. Do sběru se rozhodli zapojit i rodiče dětí, kteří většinu elektrospotřebičů dovezli do školy autem. Nakonec jsme sebrali 35 velkých elektrospotřebičů a 12 bagů s malými spotřebiči,“ uvádí Jana Šabatová, učitelka ZŠ Černíkovice, která ještě o jejich úspěchu ani nevěděla. „Nikdo se nám dosud neozval a před pár dny na internetu ještě výsledky nebyly. Vyúčtování nám má přijít až v červenci, slíbili nám za každý jeden spotřebič i za jeden bag 150 korun,“ diví se Šabatová. Zároveň dodává, že s organizátory soutěže byla dobrá spolupráce. Pokud se jim na dvoře nahromadilo více spotřebičů, byli schopni si pro ně v krátkém čase přijet.

Dalším vynikajícím úspěchem v rámci Rychnovska se může pochlubit ZŠ a MŠ v Rybné nad Zdobnicí.

Žáci ze školy v Rybné nad Zdobnicí obsadili třetí místo v množství sesbíraných vysloužilých elektrozařízení v přepočtu na hlavu. Každý žák zde do školy nanosil průměrně 93 kilogramů elektrošrotu.

Také zde se soutěže účastnili poprvé „Naše škola se přihlásila na poslední chvíli, takže jakmile jsme to zjistili, hned jsme to zkusili. Řekli jsme si, že se to vyplatí nejen škole, ale i obci, která ušetří za odvoz elektroodpadu,“ vysvětluje svoji účast na projektu Ilona Slaninová, ředitelka ZŠ Rybná nad Zdobnicí. „Pomáhali nejen rodiče, ale i ostatní obyvatelé obce, děti dokonce udělaly a vylepily plakáty. Každý něco přivezl. Rodiče vozili pračky, ledničky a děti nosily varné konvice, žehličky a toustovače. Avšak s takovým úspěchem jsme nepočítali.“ Příští rok se chystají oslovit i další příbuzné a občany, aby mohli svůj letošní úspěch zopakovat.

Největší radost však měly děti z výhry. „Ve čtvrtek jsme byli ve westernovém městečku v Šiklově mlýně. Děti zde jezdily na koních, na elektrickém býkovi, soutěžily a nakonec je čekal výborný oběd v mexické restauraci. Také jsme dostali nový elektrospotřebič, který jsme věnovali kuchařkám,“ raduje se z úspěchu Slaninová.

V rámci tohoto projektu se letos sběru zúčastnilo téměř 200 tisíc žáků ze 700 přihlášených škol. Těm se letos podařilo sesbírat rekordní množství starých elektrozařízení, kterých přinesli více než 206 tun – tedy hmotnost téměř 130 osobních automobilů.

(cis, zr)